Çin Hükümeti Uygur Müslümanlarının Beyinlerini Nasıl Yıkadığı Ortaya Çıktı!

Çin hükümeti tarafından yürütülen gizli tevkif kampların raporları, uydu görüntüleriyle ve eski tutukluların şüphe bırakmayan ifadeleriyle bir süredir gündemde. Ancak, sızdırılmış gizli hükümet dokümanları sayesinde, bu kampların amaçlarına ve doğasına ilişkin detaylar, henüz yüzeyseldir.

Uluslararası Soruşturma Gazetecileri Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından alınan ve 17 büyük haber kuruluşuyla paylaşılan “Çin Kabloları” adı verilen gazeteler arasında, Çin hükümetinin Uygur Müslümanlarını Xinjiang’daki kamplara ilk göndermede başladığı 2017 yılına ait çok gizli gazeteler yer alıyor.

Zamanında bölgenin en iyi güvenlik uzmanı olan Zhu Hailun imzalı belgeler, birçok uzman tarafından güvenilir olarak tasdiklendi.

Çin Hükümeti Uygur Müslümanlarının Beyinlerini Nasıl Yıkadığı Ortaya Çıktı!

Çin’in en kuzeybatısında yer alan Xinjiang, yaklaşık 11 milyon Uygur Türklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ve  2009 yılında, bu Müslüman azınlık ve çoğunlukta olan Han nüfusu arasında oluşan şiddetli çatışmalara tanık olmuştur.

Aşırı İslamcılık ve terörizmin ortasında olduğunu iddia eden hükümet,
kendilerinin gönüllü olduğunu söylediği “Mesleki Eğitim Çalışma Merkezleri” olarak adlandırılan kursları açtı.

Sızdırılmış belgeler

Ancak, ChinaCables’ın (yerel bir gazete) anlattığına göre, bu yüksek güvenlikli tutuklu kampları, onların resmî açıklamalarından çok daha kötüdür.

Sızdırılmış belgeler arasında, kampların nasıl yürütüldüğünü anlatan dokuz sayfalık bir bildiri vardır. “Kaçmayı önlemek” ve kör nokta bırakmadan 24 saatlik gözlem yapmak, mahkumların tuvalete gitmelerini dahil hayatların her noktalarını izlemek ve yönetmekle görevli yetkililerle, üst düzey öncelik olarak listelenmiştir.

Çin gizli kampları

Kamptayken, eski tutuklular “öğrenci” olarak nitelendirilmiştir. Ayrıca tesisleri işletenler, öğrencilerin tövbe ve itiraflarını kendilerine anlatmaları ve geçmişteki faaliyetlerinin yasadışı, cezai ve tehlikeli olduğunu anlamaları talimatı verilmiştir.

Diğer bir deyişle, mahkumlar önceki inançlarını ve yaşam tarzlarını beyni yıkanmış hale getirmek ve iktidardaki Komünist Parti ‘nin zevkine uygun bir zihniyet benimsemek durumundadırlar. Öğrenciler kampta en az bir yıl geçirmelidir ve ancak parti yetkilileri kendilerini yeterli “dönüşüm geçirmiş” olarak gördükten sonra serbest bırakılabilirler.

Çin Hükümeti Uygur Müslümanlarının Beyinlerini Nasıl Yıkadığı Ortaya Çıktı!

Diğer sızmış belgeler, vatandaşların hakkında bilgiler içeren ve tutuklamak için mahkumları bireysel olarak kimliklerini saptayan Entegre Ortak Operasyon Platformu denilen verilerin detaylarını da içeriyor. Bu verilere dayanarak, 8 milyon Xinjiang konutu kolayca seçilirken, 15,683 kişi 2017’nin temmuz aynın sadece tek bir hafta içerisinde haftada kamplara gönderildi.

Londra’daki Çin Büyükelçiliği “ChinaCables” haberin sahte olduğunu söylemesine rağmen,
şimdiye kadar, yaklaşık bir milyon Uygur bu kamplarda yargısız infaza uğradıkları düşünülüyor.
Çeviri: SENA ÖZCAN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    91 Milyon Yıl Öncesine Ait Yeni Devasa Bir Köpek Balığı Türü Keşfedildi!

    Trigonometri nedir? 3 Kenarlı Metride Ölçü – Trigonometri Tarihi