Çin Hyperloop Treninin İlk Testini Başarıyla Tamamladı

Çin ultra hızlı kara taşımacılığı teknolojisi alanında geliştirmeyi amaçladığı hyperloop projesinin ilk test sürüşlerini tamamladı.

Hyperloop test sürüşü tam boyutlu bir yolcu kapsülü kullanılarak gerçekleştirildi. Testler, Shanxi eyaleti, Datong’daki bir süper iletken maglev test hattında gerçekleştirildi ve kapsül, her seferinde 210 metre yol alırken saatte 50 km hıza ulaştı.

Çin Hyperloop Treninin İlk Testini Başarıyla Tamamladı
Hyperloop

Projenin amacı, yolcuları ve kargoyu yaklaşık 1.000 km/sa veya daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak ve dünyanın en hızlı yer tabanlı ulaşım sistemi haline getirmektir. Testleri, tesisi oluşturan ve işleten China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) şirketi gerçekleştirdi.

(China Aerospace Science & Industry Corporation Limited, bir dizi uzay aracı, fırlatma aracı, stratejik ve taktik füze sistemleri ve yer ekipmanı tasarlayan, geliştiren ve üreten Çin devletine ait bir kuruluştur. CASIC, mürettebatlı uzay uçuşu ve ay keşfi gibi ulusal projelere katkıda bulunmuştur.)

CASIC, raylı silahlar ve Çin’in ilk operasyonel hipersonik füzesi olan DF-17 gibi gelişmiş silah sistemlerinin geliştirilmesinde yer aldı.

CASIC, süper iletken mıknatıslar, yüksek güçlü elektrik sistemleri, AI güvenlik kontrolleri, kablosuz iletişim cihazları ve sensörler dahil olmak üzere kritik bileşenlerin hepsinin testler sırasında planlandığı gibi çalıştığını ve daha yüksek hızlarda gelecekteki deneylerin önünü açtığını bildirdi.

“Hyperloop” metro treni fikri ilk olarak SpaceX’in kurucusu Elon Musk tarafından 2012 yılında ortaya atılmış ve bu fikri hayata geçirmek için The Boring Company’yi kurdu.

Çin Hyperloop Treninin İlk Testini Başarıyla Tamamladı
Çinli bir hyperloop tesisinin geçen Nisan ayında projeye inşaat başladıktan sonra ilk test çalışmasını tamamlaması bir yıldan daha kısa sürdü. Fotoğraf: Çin Havacılık ve Uzay Bilim ve Sanayi Kurumu ( CASIC )

Proje ekibi, inşaatın başlamasından bir yıl sonra ilk test çalışmasını tamamladı. Test tesisinin hattı şu anda 2 kilometre uzunluğunda ve önümüzdeki yıllarda saatte 1.000 kilometre azami hıza ulaşmak için 60 kilometreye uzatılacak. Çin, toplam uzunluğu 42.000 kilometre üzerinde olan, şu anda dünyanın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağını işletme ayrıcalığına sahiptir.

Önümüzdeki iki yıl içinde hükümet, trenlerinin maksimum hızını saatte 248 mile (saatte 400 kilometre) çıkarmayı planlıyor.

Hyperloop Nedir?

Çin Hyperloop Treninin İlk Testini Başarıyla Tamamladı
Hyperloop Nedir?

Hyperloop (döner kapsül), ya da Türkçe kelimesi hız yuvarı, kısaca hızyuvar yeni nesil rayötesi sistemidir. Bu fikir, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından 2013 yılında konsept olarak önerilen, yolcu ve kargo ulaşımı için ultra yüksek hızlı bir kara taşıma sistemidir.

Hyperloop sistemi, vakumda ultra yüksek hızlarda hareket eden bölmelerle dünya çapındaki mobilite merkezlerini birbirine bağlayan ağlardan oluşur. Temassız manyetik kaldırma ve tahrik sistemleri, konforlu ve sessiz bir yolcu deneyimi sağlar. Hyperloop, hız ve esnekliğin, konfor ve güvenliğin yanı sıra sürdürülebilir bir teknolojidir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Çin’in Yeni ‘Yapay Güneşi’ 200 Milyon Derecelik Isıya Ulaşması Bekleniyor

    Bilim İnsanları, Bilinçli Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi

    Bilim İnsanları, Bilinçli Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi