içinde , ,

Çin Seddinden Sonra Sibirya Seddi Ortaya Çıkarıldı

Araştırmacılar tarafından bilinmeyen bir uygarlıktan korunabilmek amacıyla yine bilinmeyen başka bir uygarlık tarafından M.Ö. 1000 yılları civarında Sibirya’da bir set inşa edildiğini ortaya koydu.
Rusya’daki arkeologlar tarafından Altai dağlarını Kuzey’den gelen saldırılara karşı koruyabilmek amacıyla bilinmeyen bir medeniyet tarafından inşa edilen M.Ö. 1. binyıldan kalma eski bir sur takımı olan Sibirya Seddi ortaya çıkarıldı.
cin-seddinden-sonra-sibirya-seddi-ortaya-cikarildi2
Keşfedilen duvar kalın bir çim tabakasının arkasına gizlenmiş durumda. Araştırmacılar bulunan duvarın Çin seddinden ve Hadrian duvarından daha eski bir yapı olabileceğine işaret ediyor. Kuzeyde bulunan Altai dağlarıyla ulaşımı engelleyen altı paralel savunma sistemi sırası tespit edildi. Arkeologlar duvarın hala kim tarafından inşa edildiğine dair bir bilgi elde edemedi. İlk elde edilen raporlara göre Sibirya Seddi sekiz metre genişliğe ve oldukça uzun bir yüksekliğe sahip.
cin-seddinden-sonra-sibirya-seddi-ortaya-cikarildi3
Duvarlar insanların geçmesini engellemek ve onları dar bir geçide yönlendirmek amacıyla inşa edilmiş. Bozkırdan dağa erişimin kontrol edilebilmesi adına yapılan set görünür bir durumda değil. Stalin döneminde duvarın önemli bir bölümünün tutsakları koymak amacıyla modernize edilen Çar bölgesi ve Chuya karayolunun inşası sırasında yıkılmış olabileceği düşünülüyor. Aynı zamanda Souzga köyünün genişleme çalışmaları esnasında antik yapının bir bölümünün yok edildiği düşünülüyor.
Arkeologlar duvarların görünebilmesi için fotoğraf çekmenin kolay olmadığını ve uydu görüntülerinin seddin görünmesine yardımcı olmadığını kaydetti. Duvarlarda yapılan inceleme sonrası insan yapımı oldukları ve doğal bir oluşuma sahip olmadıkları tespit edildi.
Kaynak: https://www.ancient-code.com/researchers-discover-the-great-wall-of-siberia-built-around-1000-bc/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Merhaba
  Hep merak ediyordum bu sedde nerede diye, belki de arayıp durduğum burasıdır. Ama içinde demir ve bakır olması gerekir, kaynak şurası: (Tabii burada anlatılan sedde yıkılıp gitmiş de olabilir. Doğrusunu Allah bilir.)
  http://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Kehf-suresi/2232/92-93-ayet-tefsiri
  http://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Kehf-suresi/2234/94-97-ayet-tefsiri
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Hürmetler.