Çin uzaya ‘Uzun Yürüyüş -7’ roketini gönderdi

Çin, insanlı olarak uzay görevlileri tarafından kullanılacak olan ” Uzay Yürüyüş -7” ismini taşıyan roketini uzaya gönderdi.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın kuruluşlarından olan Global Times de yer alan haberde, ”Çin’in yeni uzay tesisi Vinçang Uydu Fırlatma Merkezi, ”Uzun Yürüyüş -7” isimli taşıyıcı roketini uzaya göndermesiyle yerine getirmiş oldu” ifadeleri kullanıldı.

Roket yerel saate göre 20:00’da fırlatma işlemi gerçekleştirildi.

Fayda sağlayan yük taşıma kapasitesine sahip olan roket, insanlı uzay görevlileri için de bir kapsül taşıması yapıyor. Bu kapsül, yakın asteroitler, dünya yörüngesininin ötesi, Ay ve Mars’a gerçekleştirilecek uzay görevlerini yerine getirmek için kabiliyete sahip olması beklenen, gelecek nesil için çok amaçlı mürettebatlı uzay aracı geliştirme programında bir parça olacak.

uzun-yuruyus-7-roketi

13,5 ton tük taşıma kapasitesinde olan Uzun Yürüyüş -7 roketi, alçak dünya yörüngesi ve yer sabit yörüngesine daha büyük konumdaki uyduları taşıyabilecek. Bunun yanı sıra daha önceki zamanlarda gönderilmiş olan Uzun Yürüyüş 2,3 ve 4 isimli roketlerine nazaran daha bir temiz enerji kullanımına sahip. Ayrıca fırlatılma maliyeti olarak daha düşük ve modüler tasarım yapısında.

Dünya’daki belirlenen bir bölgenin görüntülenmesi için meteoroloji ve iletişim uyduları, bundan daha yüksek irtifalarda ve daha düşük hızda hareket göstererek, gezegenin etrafındaki dönüş işlemlerini yerine getiriyorlar. Dünya’ya göre sabit bir şekilde hareket etmesine olanak sağlayan bu yörünge, yerden 35 bin kilometre yükseklikte yer almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alfred Adler Kimdir?

Katar Üç Yeni Gezegeni Keşfetti