Çıngıraklı Yılan Zehirinden Ağrı Kesiciler Üretmeye Yaklaştık

Çıngıraklı Yılan Zehirinden Ağrı Kesiciler Üretilebilir!

Bilim insanları, bileşiğin analjezik özelliklerini arttırırken zehrini azaltmanın bir yolunu bulduktan sonra, bir gün Güney Amerika çıngıraklı yılandan gelen bir zehir bileşiğinin kronik ağrıyı hafifletmek için kullanılabileceğine dair yepyeni bir umut doğdu. Bu çıngıraklı yılan türünün (Crotalusdurissusssp. Terrificus) zehirinde bulunan krotoksin, bir anti-enflamatuar ağrı kesici ve bir kas paralizörü olduğu bilinmektedir.

Çıngıraklı Yılan Zehirinden Ağrı Kesiciler Üretmeye Yaklaştık

Ama aynı zamanda aşırı derecede zehirlidir. Yeni çalışma, krotoksinin bir SBA-15 silika nano yapısında paketlenerek daha az ölümcül olabileceğini göstermektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan testlere dayanarak, bu silika içeren krotoksin, hasarlı sinirler veya hatalı bir sinir sisteminin batma veya yanma hissine neden olduğu nöropatik ağrı ile yaşayan milyonlarca insan için biraz umut verebilir.
Yaygın ağrı kesiciler genellikle bu tip sinir ağrısı üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.

İki molekül ilk kez birleştirildi

Farmakolog GiselePicolo haber ajansı Agência FAPESP’ye verdiği röportajda,
“2011’den beri krotoksin üzerine çalışıyorum. Sonuçlar analjezik etkisi açısından olumlu, ancak zehirlilik bizim için her zaman bir kısıtlama oluyor’’ dedi ve ekledi.  “Silika kullanmak harika bir fikirdi. İki molekül ilk kez birleştirildi.”

SBA-15 silika, başlangıçta aşı üretimi için geliştirilmiş bir tür gözenekli nanomalzemedir ve bir aşının tetiklediği kimyasal reaksiyonu yavaşlatmaya yardımcı olabilir, böylece yeterli antikor üretilir. Burada, toksinlere karşı koruma sağlar. Diğer testler, SBA-15 silika ilavesi ile daha uzun süren krotoksinin ağrı öldürücü etkilerini gösterdi. Bir testte, tek bir doz 48 saat boyunca hipernosepsiyonu (ağrılı uyaranlara karşı artan duyarlılık) tersine çevirmek için yeterli geldi.

Çıngıraklı Yılan Zehirinden Ağrı Kesiciler Üretmeye Yaklaştık

Bilim adamları farelerdeki bireysel ağrı reseptörlerini inceleyerek, SBA-15 nanoyapısının eklenmesinin, krotoksinin ağrıyı gidermek için kullandığı mekanizmaları değiştirmediğini belirleyebildiler. Dahası, silika, bileşiğin midede parçalanmasını önler, ki bu da oral yoldan uygulanabileceği anlamına geliyor.
İlk bulgular çok umut verici, ancak yine de, bu alandaki bazı ilerlemelere rağmen, laboratuvarda toplu olarak sentezlemenin kolay bir yoluna sahip olmadığımız için, krotoksinden ilham alan bir ağrı kesiciden hala uzun bir yoldayız.

“Crotoxin, laboratuvarda kopyalanması zor olan karmaşık bir yapıya sahip büyük bir molekül, bu nedenle ölçeklendirilmiş kullanım için  gidilecek çok yol var ” Picolo.

Çalışmalar, krotoksinin tüm terapötik faydaları ve mümkün olduğunca az toksisite ile insanlar için uygun bir ilaç olarak mevcut olmaya çalışmaya devam ediyor ve bu son gelişme kesinlikle cesaret verici bir adım.

Araştırma Toxins ‘de yayınlandı .
Yazar: DAVID NIELD / ScienceAlert  Çeviri: Hacer Sezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzayda yerçekimi

Uzayda Yerçekimi Var Mı?

Fibromiyalji Nedir

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri, Sebebi ve Tedavisi Hakkında Bilgi