Çölyak Hastalığının Gelişmesinde Bakteriyel Bağlantı Bulundu!

Çölyak Hastalığında Bakteriyel Bağlantı. Bakterilere maruz kalmak, çölyak hastalığının gelişmesinde potansiyel çevresel risk faktörü olarak belirlenmiştir. Bu hastalık her 70 Avustralyalıdan birini etkileyen kalıtsal otoimmün benzeri bir durumdur.

Avustralyalıların yarısının çölyak hastalığına neden olan 2 genden biriyle doğduğu tahmin edilmektedir, yaklaşık olarak 40’ta biri bu hastalığın belirtilerini göstermektedir. Çevresel faktörlerin genetik yatkınlığı olanlarda çölyak hastalığını tetiklediği bilinmekle birlikte, bunun tam olarak nasıl işlediği belirsizliğini korumaktadır.

İlgili makale: Bakteri Nedir? Bakteriler, İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Çölyak Hastalığının Gelişmesinde Bakteriyel Bağlantı Bulundu!

Monash Biyotıp Keşif Enstitüsü (BDI) ve Gelişmiş Moleküler Görüntülemede ARC Mükemmellik Merkezi, çölyak hastalığının gelişiminde potansiyel bir çevresel faktör olarak mikrobiyal temas için moleküler temel sağladı.

Bakteriyel proteinlere maruz kalmak

Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi ve Walter ve Eliza Hall Tıbbi Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla birlikte yapılan çalışmanın sonuçları Nature Structural and Molecular Biology dergisinde yayınlandı.
Monash Üniversitesi’nden eş-lider araştırmacı Dr Hugh Reid, ekibin moleküler düzeyde, çölyak hastalığı hastalarından bağışıklık T hücrelerinden izole edilen reseptörlerin, bu parçaları glütenden taklit eden belirli bakterilerden protein parçalarını nasıl tanıyabildiğini gösterdiğini söyledi.

Bu tür bakteriyel proteinlere maruz kalmak , duyarlı bireyler glüten içeren tahıllar yediğinde T hücreleri tarafından glütenin anormal bir şekilde tanınmasına yol açmaktadır, dedi. “

Çölyak hastalığında glütene karşı anormal bir reaktivite gösterirsiniz ve biz, bazı bakterilerde bulunan glüten proteinleri ile proteinler arasında bir bağlantı olduğunu prensip olarak kanıtladık.” “Yani, bağışıklık sisteminin bakteriyel proteinlere normal bir bağışıklık tepkisinde tepki vermesi mümkündür ve bu şekilde glüten proteinlerine bir reaksiyon geliştirir.

Çünkü immun sisteme göre birebir benzerlik gösterirler.” Diyerek öyle ya da böyle çölyak hastalığında tanı veya tedavi yaklaşımlarına yol açabileceğini belirtti.

Çölyak hastalığı hakkında

Çölyak Hastalığının Gelişmesinde Bakteriyel Bağlantı Bulundu!

Çölyak hastalığına, bağışıklık sisteminin buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi tahıllarda doğal olarak oluşan bir protein olan glütene anormal bir reaksiyonu neden olur. Ve glüten ekmek, hamur işleri vb. yemeklerde bulunur.

T hücreleri olarak bilinen bağışıklık sistemi hücreleri, glüteni yabancı bir madde olarak görür ve buna karşı reaksiyon başlatır.

Çölyak hastalığına sahip hastalarda, T hücrelerinin aktivasyonu bağırsaklarda diyare, şişkinlik ve besinlerin malabsorpsiyonu gibi geniş bir semptom aralığında inflammatuar cevaba neden olur.
Çölyak hastalığına sahip insanlar hayat boyu glütensiz beslenme biçimini benimsemelidirler, çok az miktarda glüten bile ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Tedavi edilmezse, hastalık yetersiz beslenme, osteoporoz (kemik erimesi), depresyon ve infertilite gibi ciddi sorunlara neden olabilir ve ince bağırsağın lenfoma gibi belirli kanser formları için küçük bir risk artışına neden olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ceren OKUDUCU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İki Yıl İçinde İnsan Deneyleri İçin Yeni Bunama Aşısı Geliyor

Mutluluk Hormonunun, Aşırı Yeme ve Obezite ile Bağlantısı Bulundu.