COVID-19 Teşhisli Bir Kadında Nadir Bir Beyin Hastalığı Gelişti

Orta yaşlı bir Amerikalı kadının, SARS-COV-2’nin neden olduğu solunum hastalığı olan koronavirüs tanısı sonrasında nadir görülen bir beyin şişmesinden muzdarip ilk kişi olduğuna inanılıyor.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, 58 yaşındaki havayolu çalışanı akut nekrotizan ensefalit veya ANE, çocuklarda tipik olarak görülen influenza ve diğer viral enfeksiyonların nadir bir komplikasyonunu geliştirdi.

Tanı koymaya katılan tıp uzmanları ekibinin bir parçası olan Henry Ford nöroloğu olan Elissa Fory bir ifadesinde

“Bu, tüm sağlayıcılar için bilinç düzeyi değişmiş hastalar hakkında bilgi sahibi olmak ve bu hastalara dikkat etmek açısından önemlidir. Şiddetli nörolojik hastalığı olan hastaları tedavi paradigmamıza nasıl dahil edeceğimizi düşünmemiz gerekiyor ”dedi.

 

COVID-19 Teşhisli Bir Kadın Nadir Bir Beyin Hastalığı Geliştirdi

Üç günlük öksürük, ateş ve “değiştirilmiş zihinsel durum” dan sonra, kadının nazofarenks  sürüntüsü küresel pandemiden sorumlu yeni koronavirüs testinde pozitif çıktı. 19 Mart’ta Henry Ford Sağlık Sistemi, kadının ambulansla acil servise taşındığını ve karışıklık ve yönelim bozukluğu belirtileri gösterdiğini söyledi.

Doktorlar, talami ve temporal loblarda anormal hasar, beynin bilişsel ve hafıza fonksiyonu ile ilişkili alanları ortaya çıkaran CT ve EMAR taramaları düzenledi. Bazı ANE tipleri olan insanlar, beynin belirli bölgelerinde, nihayetinde şişlik, kanama ve doku ölümüne yol açabilecek hasar veya lezyonlar geliştirmeye devam edecektir.

“Tip 1 akut nekrotizan ensefalopati olan bireylerin yaklaşık üçte biri hastalıklarından ve sonrasında nörolojik düşüşten kurtulamıyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü “Hayatta kalanların yaklaşık yarısı doku nekrozu nedeniyle kalıcı beyin hasarı geçirir. Bu da yürüme, konuşma ve diğer temel işlevlerde bozulmalara neden olur ”diyor.

“Zaman içinde bu becerilerin çoğu yeniden kazanılabilir, ancak beyin dokusu kaybı kalıcıdır. Hastalıklarından sağ kurtulan diğer bireyler de tamamen iyileşmiş gibi görünüyor.”

COVID-19 Teşhisli Bir Kadın Nadir Bir Beyin Hastalığı Geliştirdi

The Lancet’te yayınlanan 16 Mart tarihli bir araştırmaya göre,

COVID-19 teşhisi konan bazı bireylerin, kan-beyin bariyerinin bozulmasına neden olabilecek bir bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonu olan sitokin fırtına sendromu geliştirebileceğini düşündürmektedir.

COVID-19 ile ilişkili nörolojik komplikasyonlar belirsiz olsa da doktorlar,
COVID-19 tanısı konanların nadir rastlanan bir alt kümesinin beyinde komplikasyonlar geliştirdiğini bildirdiler.

İnfluenza A benzer şekilde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ANE ile bağlantılıdır. 2018 yılında, grip aşısı olmayan iki kardeş, Influenza A (H1N1) virüsü enfeksiyonunun ardından teşhis edildi. Nörogörüntüleme beyinde ANE ile uyumlu hasar görmüştür.

Büyük olan çocuk tamamen iyileşti ve hasta olduktan iki hafta sonra taburcu edildi. Ancak küçük kardeşinde şiddetli beyin şişmesi gelişti ve 11 gün sonra hayatını kaybetti. 2017 vaka raporunda, influenza A teşhisi konulduktan sonra ANE tanısı alan 55 yaşında bir erkek hasta anlatılmaktadır. Bu durumda, sitokin fırtınasının küçük çocuğun beyninin şişmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.

COVID-19 akciğer hasarını şiddetlendirebileceği için kadına steroid yerine intravenöz immünoglobin verildi. 1 Nisan itibariyle, ciddi durumda hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Afrika’da Üç Farklı İnsan Benzeri Tür Birlikte Yaşadı.

Bilim insanları sol tarafı erkek, sağ tarafı dişi olan bir arı tespit ettiler.