COVID-19’da Koku Ve Tat Kaybının Nörolojik Bir Nedeni Olabilir

Tat ve koku duyularının kaybı, COVID-19’un yaygın bir semptomudur. Bir çok Covıd-19 hastası, parfüm kokusunu veya yemeğin tadını alamadıklarını belirtmektedir

Nezleye yakalanan veya grip geçiren herkes bu hastalık sırasında koku ve tat kaybı yaşadığı için COVİD-19’a yakalandıklarını düşüne bilir. Ancak yapılan bu araştırma ile, bu farklı virüs türleri arasında tat ve koku kaybında bazı temel farklılıkları ortaya çıkarıldı. Bu sayede COVID19 vakalarında bu semptomun nasıl ve neden ortaya çıktığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının aksine beyin ve sinir sistemini etkilediği sonucu ortaya çıktı

East Anglia Üniversitesi’nin Norwich Tıp Fakültesi’nden bir profesör ve baş araştırmacı Carl Philpott, basın açıklamasında soğuk algınlığı olanlara kıyasla, COVID-19 hastalarında koku ve tat kaybının tamamen farklı olduğunu söylüyor.
“Bu koku ve tat testlerinin COVID-19 hastaları ile normal soğuk algınlığı veya grip olan kişiler arasında ayrım yapmak için kullanılabileceği anlamına geliyor” diye ekliyor.

Çalışmalar, koronavirüsün sinir sistemini etkilediğine dair kanıt sunuyor

COVID-19 ile hastanede yatan hastaların büyük çoğunluğu klinik olarak anozmi olarak bilinen koku kaybı yaşayacaktır. Bazılarında koku kaybının 30 günden fazla süreceği bazı vakalarda ise bu sürecin daha uzun ve tedavi gerektirdiği bilinmektedir.Yapılan çalışma için, 10 COVID-19 hastasına, 10 soğuk algınlığı olan kişiye ve 10 sağlıklı katılımcıya tat ve koku testleri verdi. Daha sonra sonuçları yaş ve cinsiyete göre karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, koronavirüs tarafından enfekte olmuş kişilerde koku kaybının “çok daha derin” olduğunu, kokuları, soğuk algınlığı olanlara göre daha az tanımlamaya bildikleri ortaya çıkardı. Yapılan özel bir test ile katılımcılardan 12 farklı günlük kokuyu koklamalarını ve dört çoktan seçmeli seçenek üzerinden doğru kokuyu seçmelerini istendi.

COVID-19 hastalarının tat alma duyusu da ciddi şekilde etkilendiği gözlemlendi; hastalar test sırasında bir çok tatlı ve acı tatları tanımlayamadılar. Soğuk algınlığında, koklamak ve tatmak çoğunlukla zordur çünkü burnunuz ve solunum yollarınız tıkanır. Ancak araştırmacılar, COVID-19 virüsün burun tıkanıklığı kaynaklı olmadı, hastalığın beyni ve sinir sistemini etkilediğini düşünmektedir.

Diğer araştırmalar, koronavirüsün koku alma sisteminin ötesinde potansiyel olarak ciddi nörolojik sonuçlara neden olabileceğini de göstermiştir. Bazı koronavirüs hastalarının beyin ödemi ve deliryum, felce neden olabilecek Guillain-Barré sendromu gibi sinir sistemi bozuklukları geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Yeni araştırma, klinisyenlerin koronavirüs ve soğuk algınlığı ayırt etmesine yardımcı olabilir

Bu çalışma ile, hastalara standart ve nispeten basit tat ve koku testleri vererek, COVID-19’u olanlarla diğer solunum rahatsızlıkları olanları ayırt etmenin oldukça kolay yolu bulundu.
Bu tür testler, boğaz sürüntüsü gibi resmi teşhis araçlarının yerini alamasalar da, geleneksel testler mevcut olmadığında veya hızlı tarama gerekli olduğu alanlarda (Hava Alanları,Acil Servisler) bir alternatif sağlayabilir.

Elmira Azizkhanli

Kanama Yan Etkilerine Neden Olmayan Sentetik Kan İnceltici Geliştirildi

Görüntüleme Sistemi İle Hayvan Mumyalarının İçi Ayrıntılarıyla Görüntülendi