Crew Dragon Kapsülünün Test Tarihi Belli Oldu

Özel şirketlerin uzay yarışında başı çeken Space X, geçtiğimiz aylarda Crew Dragon kapsülünün imalatına başlandığını açıklamıştı. Titizlikle yürütülen projenin kaderi yeni yılın ardından belli olacak NASA, Space X şirketi tarafından geliştirilen üç kişilik Crew Dragon kapsülünün 7 Ocak’ta Falcon 8 roketi ile yörüngeye fırlatılacağını açıkladı. Sekiz yıldır kendi topraklarında fırlatma etkinliği düzenlemeyen NASA, bu fırsattan yararlanarak düzenlenecek bir fırlatma etkinliği ile uzaya insanlı bir uçuş gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Daha da önemlisi bu uçuş, SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü ile gerçekleşecek. Bütün aşamaların olumlu sonuçlanması halinde kapsül, asli görevine Haziran ayında başlayabilecek. NASA, 7 Ocak’ta gerçekleştirilecek insansız fırlatma testinde SpaceX’in uzay aracını test edecek. Her şeyin yolunda gitmesi halinde Falcon 9, üç kişilik mürettebat kapasitesine sahip olan Crew Dragon kapsülü ile birlikte Haziran ayında bir uçuş iptal testine girecek. Bob Behnken ve Doug Hurley, SpaceX’in yeni uzay aracını test eden ilk iki astronot olacaklar.

NASA, söz konusu test sırasında SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü hakkında performans verilerini analiz edecek. Bu veriler, söz konusu uzay aracının Dünya-Uluslararası Uzay İstasyonu arasındaki seferlerin başlayıp başlayamayacağının belirlenmesinde önemli role sahip olacak. 7 Ocak’taki fırlatma etkinliği, Birleşik Devletler’in Florida eyaletindeki Kennedy Space Center’da gerçekleşecek. Bob Behnken ve Doug Hurley, SpaceX’in yeni uzay aracını test eden ilk iki astronot olacaklar.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.scientias.nl/spacex-stuurt-begin-januari-een-onbemande-crew-dragon-naar-het-iss/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Su taşkınlarının Mars yüzeyinde kanyonlar oluşturduğu keşfedildi

Stanford Araştırmacıları Robotik Eldiven Geliştirdi