'Da Vinci İcatları' sergisi Aydın'ın Kuşadası ilçesinde açıldı

Yüksek rönesansın en önemli temsilcilerinden olan Leonardo Da Vinci ‘yi herkes ünlü Mona Lisa adlı çalışmasıyla tanıyor. Kendisi yaşadığı dönemin ötesinde, buluşlara imza atan bir mucittir. Da Vinci İcatları Sergisi, bir çok dünya kentinden (Chicago, Milanove Roma )sonra Kuşadası’nda açıldı. Tales Matematik Müzesi ‘nin katkıları ile düzenlenen sergi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ‘nda ziyaret edebilirsiniz. Açılış Törenine, Ömer Faruk Günay, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Belediye Başkanvekili Tibet Özer, Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Aydın Rehberler Odası Başkanı Ozan Sayın ile davetliler katıldı.

Leonardo Da Vinci İcatları Sergisinden bir görüntü

Açılışta Konuşan, Başak Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Metin Akyol, “Burada çok değerli bir sergi var. Eskizlerden alıntılanarak yapılan eserler, Da Vincinin 500 yılı aşkın süredir var olmuş fikirleri, hayal ettiklerini yansıtıyor. Da Vinci, o zaman helikopteri, suyun üzerinde yürümeyi hayal etmiş vizyona sahip biri. İçinde bulunduğumuz Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ‘nın yapıldığı tarih ile Da Vinci’nin yaşamı arasında 100 yıllık bir süre var” diye konuştu.’

Leonardo Da Vinci İcatları Sergisinden bir görüntü

Sergi öncesi veya sonrası sitemizde daha önce yayınlanan “Leonardo da Vinci ‘nin dünyayı değiştiren 10 Büyük İcadı” Makalesine göz atabilirisiniz.

Leonardo Da Vinci İcatları Sergisinden bir görüntü

HEYECAN VERİCİ’ Kuşadası Belediye Başkan vekili Tibet Özer ise konuşmasında aradan yüzyıllar geçmesine karşın isminden söz ettiren ünlü bir düşünürün fikirlerini, somutlaşmış halde ilçede görmekten mutluluk duyduklarını belirttiler. “Bu eserler, 500 yıl önce yaşama veda etmesine rağmen, çok yönlü düşünür, matematikçi, ressam, müzisyen ve mucit olarak adından hala söz ettiren Leonardo da Vinci’nin icatları.

Leonardo Da Vinci İcatları Sergisinden bir görüntü

Bu icatların önemli dünya kentlerinden sonra Kuşadası ’nda sergilenmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum. Böylesine önemli bir sergiye Türkiye’de İzmir ‘den sonra ikinci ev sahipliği yapmak, en önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası açısından heyecan verici” dedi. 1 Eylül ‘e sürecek sergiyi öğrenciler 25, yetişkinler ise 30 TL karşılığında gezebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Protein Nedir? Protein Tozu Protein Diyeti Hakkında Bilgiler

Parkinson hastalığı riskini kesin kılan nadir bir mutasyon keşfedildi

Parkinson riskini kesin kılan nadir bir mutasyon keşfedildi