Ünlü Ya da Değil Herkes İçin Yeni Tehdit: DeepFake nedir?

Manipülasyon videolarına ya da fotoğraflarına yeni dijital çağda alışmaya başladık. Fakat bu teknoloji hiç tahmin etmediğiniz şekilde ileriye doğru gidiyor. O kadar ileriye gitti ki hiç olmadığınız yapmadığınız bir ortamda bu teknoloji sayesinde bulunabiliyorsunuz. Hayal edin hayalini kurduğunuz hayran olduğunuz bir ünlüyle aynı videoda yer almanız artık Deepfake ile mümkün.

Kulağa ilk başta hoş gelse de Deepfake büyük sorunlar yaratabilme potansiyeline sahip. Özellikle ünlüler bu sorunlardan muzdarip olan kesim olarak en başta yer alıyor.

Tom Cruise gerçekten Paris Hilton’a serenad yaptı mı?

Videoda Paris Hilton’un Tom Cruise’dan kendisine şarkı söylemesini istiyor. Cruise ise bu teklifi geri çevirmiyor. Fakat daha sonra bu iki ünlü isim böyle bir şeyin yaşanmadığını söylüyor. Kısa zamanda videonun sahte olduğu ve böyle bir olayın yaşanmadığı ortaya çıkıyor. DeepFake’in en fazla sansasyon yarattığı videolardan birisi bu oluyor.

Bruce Willis, yüz haklarını ‘deep fake’ şirketine sattı mı?

Tabii bu durum yanında bazı yasal anlaşmaları beraberinde getirme potansiyeline de sahip. Bu potansiyel de bir şekilde fake bir haber içinde değerlendirilmiş. Onlardan biri de ünlü aktör Bruce Willis’in yüz haklarını bu şirkete sattığı yönündeydi. Ancak aktörün menajeri, BBC’ye yaptığı açıklamada şirketle herhangi bir “anlaşmanın ya da işbirliğinin” olmadığını söyledi.

Tehlikede olan sadece ünlüler değil

2019’da Kate Isacs adında bir kadının kendisini yüzünün bir pσrnσ videosunda kullanıldığını açıkladı. 30 yaşındaki kadının Twitter’da başlattığı #NotYourPσrn akımı o dönem gündem olsa da Deepfake’in yayılmasının önüne geçememişti. Yapılan araştırmalara göre bu şirketin çoğu manipülasyon içeriği pσrnσgrafik içeriklerden oluşuyor.

“Daha önce mümkün olmayan bir şekilde fantezilerimi tatmin ediyor.”

Görkem adlı bir şahsın BBC’yle yaptığı röportajda bu teknolojiyi kullananların memnuniyetlerine de şahit olabiliyoruz. Özellikle şaka yapma konusunda da büyük talep gören deep fake’de bazı kullanıcılar çeşitli fantezilerini tatmin etmek adına da bu uygulamaya ilgi gösteriyor.

Görkem verdiği röpotajda “daha önce mümkün olmayan bir şekilde fantezilerimi tatmin ediyor.” derken bu videolarda iş arkadaşları ya da arzuladığı ünlü isimleri kullandığını dile getiriyor. Ardından bu işi hobinin dışına çıkarak para kazanmaya başladığını ifade ediyor.

Deepfake gelişen teknolojide sinema ve TV kısmında özellikle büyük faydaları olsa da diğer taraftan da büyük tehditler barındırıyor. Firma adına birçok davalar açılsa da akıbeti konusunda büyük bir bilinmezlik içerisinde.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    80 milyon insanı öldürebilecek bir salgın tehdidi ile karşı karşıyayız

    mumyalanmis bebek

    17. yy Kontu’nun Mumyalanmış Oğlunun Neden Öldüğü Açıklandı