içinde ,

Deliryum Hastalığının Sebebi Bulundu

Özellikle yaşlılarda görülen Deliryum hastalığının sebebinin bulunduğu Avustralya’lı bilim insanları tarafından açıklandı. Deliryum hastalığına beyinde bulunan glikoz metobolizmasının sebep olduğu anlaşıldı. Avustralya’da Yeni Güney Galler eyaletindeki Galler Prensi Hastanesi’nde görev yapan bilim insanlarından Doçent Dr. Gideon Caplan PET taraması sonucunda deliryum hastalığına beyinde bulunan glikoz metabolizmasının sebep olduğunu keşfettiklerini söyledi. Bilim insanlarının Galler Prensi Hastanesi’nde 10 yıldır sürdürdükleri araştırmalar sonucunda 2 bin 500 yıllık gizem cevabını buldu. Keşfedilen yeni bilgiler ışığında beynin hangi bölgesine müdahale edilebileceği ve deliryumun nasıl ortadan kaldırılacağına dair yeni yollar ortaya çıktı.

PET taramalarını inceleme altına alan bilim insanları, beyinin glikozu verimli bir biçimde metobolize edememesi durumunda deliryum hastalığının meydana çıktığını buldu. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte, yaşlılarda sıkça görülen deliryum hastalığı, aniden başlayarak genel olarak bir ay gibi bir süreden daha kısa zaman dilimlerinde bilişsel yıkım yaratıyor. Bundan başka deliyuma yakalananlar dikkat sorunları, psikomotor davranışlarda bozukluk, uyku ve uyanıklıkta sorunlar yaşıyorlar. Deliryum karakterize organik beyin sendromu olarak tanımlanıyor.

Deliryumu olan hastaların düşme riski oldukça yüksektir. Bunama görülen bu hastalar bakıma muhtaç bir hale gelirler. Bulguların son derece önemli olduğunu söyleyen Dr. Caplan, Deliryumun demansı hızlandırdığını, bu nedenle deliryum tedavisi yapabilirlerse demansı önleyebileceklerini kaydetti. Kesin konuşmak için erken olduğunu belirten Caplan, araştırmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.techly.com.au/2017/05/18/aussie-researchers-solve-2500-year-old-mystery-delirium/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir