Deniz Aygırları, Rus Donanmasına Ait Bir Tekneye Saldırıp Batırdı!

Yapılan açıklamalara göre; Rus donanma teknesinin Kuzey Kutbu’nda keşif yaparken bir anda deniz aygırı tarafından saldırıya uğrayıp battığını duyurdu. Böylelikle de insana karşı doğa olarak nitelendirilebilecek nadir rastlanan bir olayın gerçekleştiğini belirtti.

Deniz Aygırları, Rus Donanmasına Ait Bir Tekneye Saldırıp Batırdı!

(Deniz aygırı: Mors veya deniz aygırı, Kuzey Kutbu denizlerinde yaşayan yarı sucul bir memeli türü.)
Rus donanmasının Kuzey Filosundan bir römorkör(yedeğinde başka taşıtlar götüren deniz taşıtı) olan Altai isimli gemi,Rus Coğrafya Birliği’nden araştırmacılar ile birlikteKutup’taki Franz Josef Land takımadalarına doğru keşif yapılması için yelken açtı.

‘Kutup enlemleri aslında birçok tehlikeyle dolu.’

Bu tehlikelerden biri de, görünüşe göre birkaç bin kilogram ağırlığa sahip ve tehdit edildiğinde oldukça vahşi olabilen, devasa bir canavarı andıran deniz aygırları.

Deniz Aygırları, Rus Donanmasına Ait Bir Tekneye Saldırıp Batırdı!

Araştırmacılar ve diğer keşif için gelen katılımcılar Altai’dan kıyıya ulaşabilmek için, asıl gemiye göre daha küçük olan çıkarma teknelerine bel bağlamak durumunda kaldı.

Kuzey Filosu’nun bildirdiği üzere, ‘Bir grup araştırmacı; kıyıya ulaşmaya çalışırken, keşif gemisine saldıran ve bu arada da yavrularını koruyan dişi bir deniz aygırının saldırısından kaçmak zorunda kalmıştır.’ Donanma ayrıca, ‘Tekneyi hayvanlara zarar vermeden uzaklaştırabilen Kuzey Filo servis üyelerinin doğru ve iyi bir şekilde koordine edilmiş çalışmaları sayesinde ciddi, zarar verici sıkıntılardan kaçınıldığını’ eklemiştir.

Deniz Aygırları, Rus Donanmasına Ait Bir Tekneye Saldırıp Batırdı!

BarentsObserver, bir drone(uzaktan kumandalı hava aracı)un deniz aygırlarına yakın bir yerde çalıştırıldığını ancak saldırganlığı tetikleyen durumun bu olup olmadığının henüz netleşmediğini bildirmiştir. Rus ordusu herhangi bir ekipman kaybından söz etmese de; Coğrafya Birliği, olanları fazlasıyla anlatarak durumu aydınlatmıştır.

Araştırma grubunun açıkladığına göre, ‘ Deniz aygırları katılımcı tekneye saldırdı. Tekne bu saldırı sonucu battı batmasına ama takım liderinin sağlam,  doğru çalışmaları ve yönlendirmeleri sayesinde olası bir trajediden kaçınılmış oldu.

Böylelikle kıyıya ulaşmaya çalışan bütün katılımcılar sağ salim, güvenli bir şekilde kıyıya ulaşmış oldu.’
Bu, aslında Rus donanmasının deniz aygırları ile olan ilk karşılaşması değil. Geçtiğimiz Mayıs ayında, online olarak yayımlanan ve 2006’a ait olduğu düşünülen fotoğraflarda da büyük bir deniz aygırının Rus denizaltını hazırlıksız yakaladığı görülmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Zeynep Erva ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bavyera Mezarlıklarında Tarih Öncesinden Kalma Biberonlar Keşfedildi!

Antimikrobiyallere direnç şiddetle artıyor! İlaçlar etkisini kaybediyor.