Deniz bilimciler, Pasifik Okyanusu’nda tuhaf bir canlının videosunu yayınladılar

Deniz bilimciler Palmyra Atoll yakınında Pasifik Okyanusu ’nda başının üstünde sallanan dokunaçlar ile birlikte yüzen tuhaf bir canlı olan domuz kalamarının çarpıcı bir videosunu yayınladılar. Kalamar okyanus yüzeyinin 4.544 fit (1.385 metre) altında bulundu ve keşif aracı olan Nautilus’a bindirildi. Bu araştırma gemisi uzaktan kumandalı taşıtlar ve keşiflerin yanı sıra kar amacı gütmeyen Okyanus Araştırma Vakfı tarafından finanse edilmektedir.

Videodaki seslerden biri küçük canlının ortaya çıkmasıyla ilgili sorular yönelterek, bu bir kalamar mı? Evet, sanırım bir kamalar minik dokunaçları etrafta sallanan şişirilmiş bir kalamar gibi dedi ve ekledi daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim.
Bu canlı genç bir domuzun burnuna biraz benzeyen sifonuyla (sıvı akış borusu) da bilinen piglet kalamarıdır. Tüm sefalopodlar gibi piglet mürekkepleri karada görmeye alıştığımız her tür hayvanda farklı bir bedene sahiptir. Bacaklarını ve kafalarını bir merkeze bağlı tutmak yerine SyMontgomery’nin ‘Ahtapotun Ruhu’ adlı kitabında da açıkladığı gibi vücudunu ve bacaklarını merkez olarak kabul ettiği kafaya yapıştırmaktadır. Kemikleri ve dış iskeletleri yoktur.

Deniz bilimciler, Pasifik Okyanusu’nda tuhaf bir canlının videosunu yayınladılar

Domuzcuk kalamarının alışılmadık manto-bacak oranı su içinde nasıl hareket ettiğinin bir göstergesidir. Nautilus bilim insanlarına göre bu manto kalamarın yüzme kabiliyetini kontrol etmek için kullandığı amonyak ile doludur. Canlı Bilimin de önceden açıkladığı gibi amonyak Dünya üzerinde oldukça yaygın bir kimyasaldır fakat insanlar için oldukça tehlikelidir.
Bu Nautilus keşfi, ABD kontrolündeki en uzak bölgelerden olan Kingman Resifi, PalmyraAtoll ve Jarvis Adası yakınında bulunan Deniz Ulusal Anıtı ‘nın derin okyanus sularını keşfetme çabasıdır. Nautilus, olağandışı canlıların rutin olarak yüksek kalitede görüntülerini elde etmektedir.
PİGLET SQUID: Bantlı piglet kalamarı Helicocranchiapfefferi, Helicocranchia cinsinin küçük bir mürekkep balığıdır.
PİGLET: Kalamar Domuz yavrusu
Bir Pasifik Adasının Kaybolması Beklenirken, Adanın Daha Fazla Büyüdüğü Anlaşıldı
Pasifik’in Ortasında Bir Çöl Var. Ve Orada Neyin Yaşadığını Biliyoruz
Pasifik Okyanusu ’nun derinliklerinde arsenik soluyan Mikroorganizmalar keşfedildi!
Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR
Kaynak: https://www.livescience.com/65990-piglet-squid-nautilus-video.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Otizm

Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir

Elektroterapi Nedir?

Elektroterapi Nedir? Güvenli mi, Acıyor mu, Kaç Seans uygulanıyor