Deniz Canlılarını İncelemek İçin Robotik El Yapıldı

İnsanlar deniz canlıları üzerinde çalışmayı sever. Su altında zaman harcamaya alışkın olmayan insanlar, bunu yapmak için araçlara ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki yapılan araçlar bazı hassas canlıları incelemek için elverişli değildir.

Harvard Üniversitesi’ nin Wyss enstitüsünden bir ekip, geliştirdikleri yumuşak, katlanan ve çok yüzlü olan “Pokeball” benzeri bir cihazla bu sorunu çözmeyi umuyor.

Deniz hayatının etrafında hassas ve yumuşak bir şekilde katlanmak üzere geliştirilen bu robotik el, kalamar ve deniz anası gibi hassas canlıları yakalayabildi. Harvard Üniversitesi’ nin Wyss enstitüsünün geliştirdiği bu cihaz; mühendisler, tasarımcılar ve deniz biyologları arasındaki bir işbirliğinin sonucu oluşturuldu.

Açıkken yumuşak, plastik, dört parmaklı bir pençe gibi görünen cihaz, motor sisteminin yardımıyla kapandıktan sonra canlıya zarar vermeden kendi içine hapsediyor. Ardından aynı şekilde zarar verilmeden denize geri bırakılıyor.

fotoğraf: Harvard Wyss Enstitüsü

Araştırmacılar, önce Connecticut Mistik Akvaryumunda ve ardından Monterey, Kaliforniya yakınlarındaki açık okyanusta ” Rotary Actuated Dodecahedron ” isimini verdikleri cihazı denediler.

Su altı cihazına monte edilmiş olan bu cihaz, uzaktan kumandayla kontrol edilerek kalamar ve deniz anası gibi hassas canlıları zarar vermeden yakalayabildi.

Mühendisler, verileri bağımsız bir şekilde toplamak için geliştirilen bu cihazdan istenen sonuçların alınması durumunda bazı deniz canlıları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.

Science Dergisinde Yayınlandı.

Editör / Yazar : Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Temel Parçacıklar Nedir?

Temel Parçacıklar Nedir?

Jüpiter'in bilinmeyen yolculuğu ortaya çıktı!