in

Depreme Hazır Mıyız? Deprem Anında ve Depremden Sonraki Tedbirler

Deprem Anında Neler Yapılmalı?

26 Eylül 2019 saat 14:00 sularında merkezi İstanbul Silivri’de olan 5.8 büyüklüğünde bir deprem atlattık. Çevre illerden de hissedilen bu depremde tek sevinilecek taraf can ve çok küçük sayılabilecek bir iki maddi hasarın dışında bir kayıp olmamasıydı.

Depreme Hazır Mıyız? Deprem Anında Neler Yapılmalı

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, değil Türkiye’de, tüm dünyada sadece deprem değil herhangi bir doğal afeti önceden öngörmek bilimsel verilerle olabilecek bir durum değildir. “Şu saatte deprem olacak. Ona göre hazırlanın.” gibisinden yersiz ve kurmaca söylemlere lütfen inanmayınız.
Bu depremde şunu gördük ki hem gsm operatörlerin çalışmaması gibi hem de vatandaş olarak ciddi panikleme gibi bir çok problemle yüzleştik. Bu durumlar ise bize “depreme henüz hazır değiliz.” mesajını çok net bir şekilde verdi.

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?

a) Deprem Anında,

2 kere yıkıcı deprem yaşayan biri olarak söylemeliyim ki, depremin olduğunu anladığınız anda ilk ve belki de en önemli yapabileceğiniz şey sakin kalmanız. Sakin kalmak ve paniklemeden hareket etmek gerçekten hayat kurtarıcı bir tutum olabilir.

 • Baş iki el arasına alınarak veya bir korucu (yastık, kitap vb.) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.
 • Dolap, raf, pencere vb. yerlerden ve eşyalardan uzak durulmalıdır.
 • Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.
 • Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.
 • Balkona çıkılmamalıdır.
 • Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.
 • Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.
 • Telefonlar acil durum ve olası yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.
 • Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.
 • Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.
 • Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Eğer deprem anında dışarıdaysanız;

 • Enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalıdır. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır
 • Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunulmamalıdır. Böyle bir ortamda bulunuluyorsa seri şekilde güvenli bir ortama geçilmelidir.
 • Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olunmalıdır.
 • Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır.

Eğer deprem anında toplu taşıma kullanıyorsanız;

 • Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden inilmemelidir. Elektriğe kapılabilirsiniz veya diğer hattan gelen başka bir metro yada tren size çarpabilir.
 • Sarsıntı bitinceye kadar metro ya da trenin içinde, sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalı, metro veya tren personeli tarafından verilen talimatlara uyulmalıdır.

Eğer deprem anında araç kullanıyorsanız;

 • Sarsıntı sırasında seyir halindeyseniz,

Bulunduğunuz yer güvenli ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durulmalıdır. Kontak anahtarı yerinde bırakılıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklenmelidir. Sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gidilmelidir.

 • Araç tehlikeli bir bölgede ise

Araç durdurulmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak terk edilmeli ve trafikten uzak açık alanlara gidilmelidir.

 • Sarsıntı sırasında tünelde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz;

Araç durdurulup aşağıya inilmeli ve yanına yan yatarak ayaklar karına çekilip, ellerle
baş ve boyun korunmalıdır.

 • Kapalı bir otoparkta iseniz;

Araç dışına çıkılıp, yanına yan yatarak, ellerle baş ve boyun korunmalıdır. Yukarıdan düşebilecek tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek ama yok etmeyecektir. Araç içinde olduğunuz takdirde, aracın üzerine düşen bir parça ile aracın içinde ezilebilirsiniz.

b) Depremden Sonra,

Deprem sonrası “Doğalgaz vanalarını kapatın, balkona çıkmayın, asansörü kullanmayın ve sakince depremin geçtiğini anladıktan sonra binayı terk edilmelidir.

c) Deprem Öncesi Alınabilecek Tedbirler,

Dediğimiz gibi deprem her an, her saniye maalesef kapımızı çalabilir. Depremin yıkıcı etkileri vardır ama basit ama etkili önlemler alarak, hem kendimizi hem de ailemizi ya da etrafımızdakileri kurtaracak önlemler alabiliriz.

 1. Dolaplar, raflar ve bunlar gibi düşebilecek eşyalar duvarlara gerçekten sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır.
 2. İçinde ağır eşyalar bulunan dolap kapakları mekanik kilitler takılarak sıkıca kapalı kalmaları sağlanmalı.
 • Tezgah üzerindeki kayabilecek beyaz eşyalarımızın altına metal profil koyarak bunların kayması önlenmelidir.
 1. Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalıdır.
 2. Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı, karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalıdır.
 3. Tüm bireylerin katılımı ile (evde, iş yerinde, apartmanda, okulda) “Afete hazırlık planları” yapılmalı, her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmelidir. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalıdır.
 • Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlayacağı, alternatif buluşma yerleri ve bireylerin ulaşabileceği bölge dışı bağlantı kişisi (ev, işyeri, okul içinde, dışında ve ya mahalle dışında) belirlenmelidir.
 • Önemli evrakların (kimlik kartları, tapu, sigorta belgeleri, sağlık karnesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb.) kopyaları hazırlanarak su geçirmeyecek bir şekilde saklanmalı, ayrıca bu evrakların bir örneği de bölge dışı bağlantı kişisinde bulunmalıdır.
 1. Ailedeki her birey için “Deprem çantası” hazırlanılmalıdır. Deprem çantasının içinde yüksek kalorili, vitamin ve enerji içeren, su kaybını önleyen, çabuk bozulmayan gıdalar, su, battaniye, varsa kullandığınız ilaçlar, çakmak, küçük makas, yedek bir elbise, düdük, kağıt – kalem, el fener, pil ve yedek pil ve ilk yardım çantası bulunmalıdır. Bu çantaya deprem esnasında kolay ulaşılabilmeli ve bu çanta taşıma kolaylığı açısından gerektiğinden fazla ağır olmamalıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Gelgitlerin Depreme Neden Olma Sebebi Sonunda Bulundu!
Bolivya’da Yaşanan Depremler Dağları Ortaya Çıkardı
NASA Mars’taki ilk depremin görüntülerini yayınladı
InSight Kızıl Gezegen’in yüzeyine deprem ölçer indirdi
KAYNAKÇA
https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/deprem-aninda-neler-yapmalisiniz-iste-deprem-aninda-yapilmasi-gerekenler/8
https://afadem.afad.gov.tr/tr/3857/Deprem
https://www.haberturk.com/afad-a-gore-deprem-cantasinda-bulundurulmasi-gerekenler-2525716

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Comments