Depresyon Tedavilerinde Kullanılan Ketamin Büyük Sorunlara Sebep Olabilir

Çağımızın en büyük hastalıkları arasında gösterilen depresyon, hafiften en ağıra kadar insan hayatını ciddi mana da etkilemektedir. Depresyon tedavisinde kullanılan ketamin hastalar üzerinde oldukça olumlu geri dönüşler yaratmaktadır. Ancak yapılan yeni bir araştırma depresyon tedavilerinde kullanılan ketaminin beyin üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu ortaya çıkardı.

Depresyon Tedavilerinde Kullanılan Ketamin Büyük Sorunlara Sebep Olabilir

Yeni araştırma ketaminin beynin bağımlılık merkezine tesiri olduğunu ortaya çıkardı. Bunun anlamı ise beyinin bu ilacı aldığında opoid tesire maruz kaldığı. Yani kişiler ketamin bağımlısı haline gelebilir.
Araştırma ketaminin depresyon üzerindeki iyileştirici etkilerinin yüksek olduğunu doğruluyor. Ancak ketamininantidepresan olarak kullanımının sınırlı olması gerektiği de araştırma sonuçları arasında yer alıyor. Opoid bağımlılığı ABD’de kriz seviyelerine gelmiş durumda.

Bu çalışmayla ağrı kesicilere olan bağımlılık olarak nitelendirilen opoid bağımlılığı yapan ilaçlar arasına ketamin de dahil edilmiş oldu. Ketaminin daha önce sadece beyindeki glutamat sistemi üzerinde tesiri olduğu düşünülüyordu.
FDA depresyon tedavisinde kullanılmak üzere ketamini onaylamıyor. Fakat bazı doktorlar depresyon üzerindeki etkileri net olmasa da hızlı bir düzelme sağladığı için ketamini hastalarına vermektedir.

Ketamine ilişkin daha önce gerçekleştirilen testlerde bir grup depresyon hastasına ketamin, diğer bir gruba ise plesebo tesiri bulunan ilaçlar verilmiştir.
Plesebo ilaçları alanlarda depresyonun hızlı bir şekilde ilerlediği gözlenmiştir. Ketamin kullanan grupta ise depresyon belirtilerinde ciddi azalmalar meydana gelmiştir. Ketamin ülkemizde de bazı doktorlar tarafından depresyon tedavisi için uygulanmaktadır.
Depresyon üzerindeki tesiri tartışmasız olan ilacın bağımlılık yapıcı etkileri sebebiyle çok dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

50’li Yaşlarda Yaşanan Hafıza Kaybı, 20’li Yaşlardaki Depresyona Bağlı
Manevi inançlar beyindeki depresyona karşı koruyucu etki ile bağlantılıdır
Stres İle Baş Etmek İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yol!
Kaynak: https://www.sciencealert.com/doctors-find-opioid-problem-with-using-ketamine-for-depression

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Prototip Biyonik Göz Yapıldı

Bir Balık Benchmark’ın Öz-Farkındalık Testini Geçti