Derisi ve iç organlarından bazıları korunmuş dinozor mumyası

2011 yılında bir petrol işçisi tarafından fark edilen ve günümüze kadar neredeyse hiç bozulmadan gelmeyi başaran dinozor mumyası, Kanada, Alberta ‘daki Royal Tyrrell Palaeontoloji Müzesi ‘nde, sergilenmeye başladı. Belki de şimdiye dek keşfedilmiş en iyi korunmuş dinozor örneği olarak sergileniyor..

Kanada Alberta ’da bulunan Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi, bugüne kadar görülmemiş bir dinozor fosiline ev sahipliği yapıyor.

dinozor mumyası
Çok iyi korunmuş dinozor mumyası ve rekonstrüksiyonu

İlgili: Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

Müzede sergilenmeye başlayan örnek için “fosil” demek aslında biraz haksızlık olabilir. Zira 110 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen ve Nodosaur adı verilen bir türe ait fosilin derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş halde bulunuyor. (Nodosauridae, şu anda Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunan, Geç Jura’dan Kuzey Yarımküre’nin Geç Kretase dönemine kadar bir ankylosaurian dinozor ailesidir.)

Bu sebeple bilim insanları sergilenen örneğe fosil yerine “dinozor mumyası” demeyi tercih ediyor.

Reading Üniversitesi’nden paleontolog ve ekoloji profesörü Brian Pickles USA TODAY’e verdiği demeçte, “O kadar iyi korunmuş ki, tek tek pulları ve bazı tendonları görebiliyoruz.” dedi. “Bu, eğer şanslıysak, diğer iç organlardan bazıları da korunmuş olabilir demektir.”

dinozor mumyası

Kalıntılar Pickles’ın belirttiği kadar iyi durumdaysa, şimdiye kadar keşfedilen en iyi korunmuş dinozor fosillerinden biri olacak ve bilim adamlarına dinozorun Dünya’yı dolaşırken nasıl göründüğüne dair daha net bir resim sunacak.

Pickles, en iyi senaryoda, dinozorun mide içeriğinin korunabileceğini ve bilim adamlarının hayvanın son yemeğini belirlemesine izin verebileceğini söyledi.

Dinozor mumyası Nodosaur

Kusursuz biçimde korunması neticesinde kemiklerinin dahi görülemediği örnek için konuşan Royal Tyrrell Müzesi araştırmacılarından Caleb Brown, “Sadece bir iskelet yok” dedi. “Olduğu gibi bir dinozorumuz var.” dedi.

Dört ayaklı otçul bir tür olan Nodosaur ’ların dikenli bir zırha sahip olduğunu ifade eden araştırmacılar, hayvanların hayatta olduklarında yaklaşık 1360 kg ağırlığında olabileceklerini tahmin ediyor.

Dinozor yaklaşık 18 fit (5,48) metre uzunluğundaydı ve görünüşe göre bir tank gibi yaratılmıştı. Robert Clark/National Geographic

Müzede sergilenen örnek ise günümüze kadar sadece 230 kg kadar kaybetmiş. Araştırmacılar dinozorun mevcut haliyle 1130 kg civarında olduğunu belirtmişler. 2011 yılında bir ham petrol işçisi tarafından tesadüfen bulunan mumyanın günümüze nasıl bu kadar iyi korunmuş halde ulaştığı hususu ise halen gizemini koruyor.

ABD’li medya organı CNN, bilim insanları ile yaptığı görüşmeler neticesinde dinozorun öIümünü müteakip açık denize sürüklendiğini ve okyanus tabanına çöken hayvan cesedinin geçen milyonlarca yıllık süre zarfında sudaki minerallerle kaplanarak günümüze kadar bozulmamış şekilde geldiği sonucuna varmış.

Nodosaur, bazı bilim adamları tarafından “zamanının gergedanı” olarak tanımlanmıştır. Robert Clark/National Geographic

Hayvanın bulunmasını takip eden süreçte yaklaşık 7 bin saatlik mesai harcayan araştırmacıların bu süre zarfında mumyayı inceleme ve sergi için hazırlama şansı elde ettikleri ifade ediliyor.

Türünün şimdiye kadar keşfedilmiş en iyi korunmuş fosili olan nodosaur hakkında bir National Geographic videosu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Okyanusun Derinliklerinde Devasa Gizli Su Altı Ormanları Bulundu

    Okyanusun Derinliklerinde Devasa Gizli Su Altı Ormanları Bulundu

    Arılar Tükenirse Başımıza Gelecek 10 Önemli Şey!