Derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş “ dinozor mumyası ”

2011 yılında bir petrol işçisi tarafından fark edilen ve günümüze kadar neredeyse hiç bozulmadan gelmeyi başaran dinozor mumyası, Kanada, Alberta ‘daki Royal Tyrrell Palaeontoloji Müzesi ‘nde, sergilenmeye başladı. Belki de şimdiye dek keşfedilmiş en iyi korunmuş dinozor örneği olarak sergileniyor..

İlgili: Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

Kanada Alberta ’da bulunan Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi, bugüne kadar görülmemiş bir dinozor fosiline ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilenmeye başlayan örnek için “fosil” demek aslında biraz haksızlık olabilir.
Zira 110 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen ve Nodosaur adı verilen bir türe ait fosilin derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş halde bulunuyor. Bu sebeple bilim insanları sergilenen örneğe fosil yerine “dinozor mumyası” demeyi tercih ediyor.

Dinozor mumyası Nodosaur

Kusursuz biçimde korunması neticesinde kemiklerinin dahi görülemediği örnek için konuşan Royal Tyrrell Müzesi araştırmacılarından Caleb Brown, “Sadece bir iskelet yok” dedi. “Olduğu gibi bir dinozorumuz var.” dedi

Dört ayaklı otçul bir tür olan Nodosaur ’ların dikenli bir zırha sahip olduğunu ifade eden araştırmacılar, hayvanların hayatta olduklarında yaklaşık 1360 kg ağırlığında olabileceklerini tahmin ediyor.

Müzede sergilenen örnek ise günümüze kadar sadece 230 kg kadar kaybetmiş. Araştırmacılar dinozorun mevcut haliyle 1130 kg civarında olduğunu belirtmişler. 2011 yılında bir ham petrol işçisi tarafından tesadüfen bulunan mumyanın günümüze nasıl bu kadar iyi korunmuş halde ulaştığı hususu ise halen gizemini koruyor.

ABD’li medya organı CNN, bilim insanları ile yaptığı görüşmeler neticesinde dinozorun ölümünü müteakip açık denize sürüklendiğini ve okyanus tabanına çöken hayvan cesedinin geçen milyonlarca yıllık süre zarfında sudaki minerallerle kaplanarak günümüze kadar bozulmamış şekilde geldiği sonucuna varmış.

Hayvanın bulunmasını takip eden süreçte yaklaşık 7 bin saatlik mesai harcayan araştırmacıların bu süre zarfında mumyayı inceleme ve sergi için hazırlama şansı elde ettikleri ifade ediliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sibirya’da 40 bin yıllık İnanılmaz Korunmuş Kurt Kafası Bulundu
Gerçekten Bir Dinozoru Hayata Döndürebilir Miyiz?
2015 yılında Bilim insanları 5 Yıl İçinde Dinozorları Geri Getirebileceklerini İddia Etmişti. “Zaman dolmak üzere!”

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Kaynak: https://www.archaeology-world.com/canada-unveils-dinosaur-mummy-found-with-skin-and-gut-contents-intact-2/