Devasa Yeni Genom Çalışması, Kanserlerin Nasıl Oluştuğunun Gizemli Sırlarını Çözüyor

Düzinelerce kanserin genomlarını sıralayan devasa, on yıl süren bir çalışma, tümörlerin nasıl oluştuğunun sırlarını ortaya çıkardı. Bu, daha iyi, daha hedefli tedavinin yolunu açabilir.
Pan-Kanser Projesi, yaklaşık 2.800 hastada 38 tip kanserin genomlarını dizileme görevinin üstesinden gelmek için küresel olarak 1.300’den fazla araştırmacıyı bir araya getirdi.
Proje yönlendirme komitesinin bir üyesi olan Lincoln Stein, “Tümörlerin kökenleri ve evrimi hakkında edindiğimiz bilgilerle kanseri daha erken tespit etmek, daha hedefe yönelik tedaviler geliştirmek ve hastaları daha başarılı bir şekilde tedavi etmek için yeni araçlar ve terapiler geliştirebiliriz,” dedi.
İlgili makale: Kanserin evrim süreci nasıl işliyor?

Başka bir yönlendirme komitesi üyesi olan Wellcome Sanger Enstitüsü’nden Peter Campbell, çalışmanın kilit bulguları arasında kanser genomlarındaki büyük çeşitliliğin olduğunu söyledi.
AFP’ye verdiği demeçte, “En çarpıcı bulgu, bir kişinin kanser genomunun başka bir kişininkinden ne kadar farklı olduğudur.” dedi.
Çalışma, bireysel kanserlerde binlerce mutasyon kombinasyonunun yanı sıra, bazıları yaşla ilgili bazıları sigara içmek gibi yaşam tarzı faktörleri veya bunlarla bağlantılı olan mutasyonlara neden olan 80’den fazla süreç buldu.

Heyecan verici temalar

Örneğin, bazı kanserlerin erken gelişiminin tanıdan yıllar önce, bazen çocuklukta bile olabileceği bulundu.
Araştırma ayrıca mutasyon modellerinin ve meydana geldikleri yerlerde düzenli teşhis ile tespit edilemeyen kanserlerin yaklaşık yüzde 1-5’inin belirlenmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Devasa Yeni Genom Çalışması, Kanserlerin Nasıl Oluştuğunun Gizemli Sırlarını Çözüyor

Kanser genomunun dizilenmesi üzerine yapılan çoğu çalışma, protein kodlayan genler olarak bilinen yaklaşık yüzde ikiye odaklanmıştır.
Ancak Pan-Kanser Çalışması, kodlamayan genler olarak bilinen yüzde 98’lik yeni kansere neden olan sürücü mutasyonlarını ortaya çıkararak tüm genomları sıraladı.
Ve vakaların yaklaşık yüzde beşinde, henüz tanımlanmamış mutasyonlar olduğunu ima eden, bilinen hiçbir sürücü mutasyonu bulunmadı.

Muazzam spektrum

Sekanslama, tek DNA bazlarındaki değişikliklerden çok daha büyük genetik kod eklemelerine veya silinmesine kadar kansere neden olabilecek birçok mutasyon türünün haritalanmasına yardımcı olur.
Ayrıca vücudun farklı bölgelerindeki kanserlerin bazen düşünülenden çok daha benzer olduğunu ortaya koydu.
Kopenhag Üniversitesi’nde ortak yazar ve doçent olan Joachim Weischenfeldt, “Sürücü mutasyonlarının benzer olduğu bir tip meme kanseri ve prostat kanseri olabilir.” Dedi.
Üniversite tarafından yapılan açıklamada, “Bu, prostat kanseri olan hastanın meme kanseri hastasına vereceğiniz tedaviden faydalanabileceği anlamına geliyor.” dedi.
Pratik olarak, bulgular teşhis edilmesi zor kanserlerin belirlenmesine yardımcı olacak, belirli bir kanserin arkasındaki belirli sürücü mutasyonlarına dayanarak daha hedefli tedaviye izin verecek ve potansiyel olarak gelişmekte olan tümörlerin daha erken teşhisine izin verecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Üç Kanser Hastasını CRISPR ile bağışıklık sistemlerini düzenlemeyi başardılar.
insan genomunu yeniden programlamak için yeni bir adım atıldı
İnsan Genomu Projesinde Tarihi Gelişme
Kurbağaların Kök Hücrelerinden İlk Defa Canlı Robotlar Üretildi. Yeni Canlı Makineler Geliyor!
Yeni kanıtlar, Hayatın İlk Genleri Muhtemelen Hiç Duymadığınız Bir Nükleik Asit İçermiş Olabilir
Çeviri: Ülkü Güngör
Kaynak: https://www.sciencealert.com/decades-long-genome-study-reveals-the-secrets-of-cancer-formation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

‘Yanıcı Buz’ Uzaylı Yaşamını Keşfetmenin Anahtarı Olabilir Mi?

İşte Ay Hakkında Kolayca Kendinizi Çürütebileceğiniz Beş Efsane