içinde ,

Diş hekimleri yedi yaşındaki bir çocuğun ağzından 500 diş çıkardı

çocuğun ağzından 500 diş çıkarıldı

11 Temmuz günü P. Ravindran, Chennai ’deki Saveetha Dental hastanesine sağ alt çenesinde şişlik olduğu için tedavi olmaya götürülmüştü. Ağız ve Çene Patolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Profesörü Pratibha Ramani Hindistan times ’a bu kadar dişi hiçbir yerde görmedik dedi.

New Indian Express’e (gazete) göre, Hindistan’da ki diş hekimleri bu ayın başında yedi yaşındaki bir çocuğun ağzından 500 den fazla diş çekti.

Diş hekimleri, çocuğun ağzında 526 diş içeren çanta benzeri bir yapı ortaya çıkaran bir X-Ray ve CT-Scan siparişi verdi. Saveetha Dental hastanesinde ki Ağız ve Çene Cerrahi Profesörü P. Senthilnathan, New Indian Express’e bu durumu açıkladı:‘bileşik odontom olarak bilinir ve ekledi. Tümör benzeri büyüme, etkilenen taraftaki X-Ray’deki çocuklarda kalıcı molar diş büyümesini önledi ve BT taraması çanta benzeri bir dokuda çoklu ilkel dişler gösterdi’ dedi.
Doktorlar nadir görülen bu durumu tedavi etmek için cerrahi işlemlerin gerekli olduğuna karar verdi. Aile bu operasyonu kabul etti ama çocuğu ikna etmek oldukça zordu ve birkaç sürdü.

526 dişi ‘keseden’ çıkarmak cerrahların beş saatini aldı

Diş hekimleri yedi yaşındaki bir çocuğun ağzından beşyüz diş çıkardı

Senthilnathan, durumu erken tespit ettiklerini söyledi. Genel anestezi gerektiren prosedür yaklaşık bir buçuk saat sürdü ve sonra 526 dişi ‘keseden’ çıkarmak cerrahların beş saatini aldı. Dişler, 0.1 mm ile 15 mm arasında değişen farklı boyutlardaydı. Bir istiridye incilerine benzeyen dişlerin en küçük parçasının bile bir tacı, kökü ve bir dişi gibi emaye kaplaması vardı.
Ramani, durumun nedeninin bilinmemekle birlikte genetik nedenlerden kaynaklı olabileceğini ve bunun yanında çevrenin de önemli bir rol oynadığını söyledi. Cep telefonu kulelerinden yayılan radyasyonun bu şartlar altında bir faktör olup olmadığını görmek için bir çalışmalar yapıldı.
New Indian Express ‘e göre, diş hekimleri uzun vadeli yan etkinin 16 yaşına gelen çocuğun molarimplantlar gerektirebileceğini düşünüyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Cerrahlar, Bir Bebeğin Beyninde Olgunlaşmış Diş Şeklinde Bir Tümör Buldular
Bir Adamın Koku Alamamasının Nedeni Burnunda Büyüyen Dişiymiş
Diş fırçasını bütün kültürler kullanmıyor. Fakat Alternatif Yöntemler Ne Kadar Etkili?
Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR
Kaynak: https://www.sciencealert.com/dentists-pulled-out-more-than-500-miniature-teeth-from-a-7-year-old-s-mouth

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir