Obezite ve Diğer Hastalıklar İçin Doğal Bir Protein Yağ Miktarını Önemli Ölçüde Azaltıyor

Georgetown Üniversitesi’nde görevli olan bir grup araştırmacı, FGFBP3 kısaca BP3 proteininin kanserdeki rolünü araştırmakla görevlendirmişti. Kanser konusunda bir sonuç alamayan ekip, ilginç bir detay fark etti. Fareler üzerinde denenen bu proteinin metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırdığı ve yağ kütlesinin yüzde 30 oranında azalmasına yardımcı olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, BP3 proteinin doğal bir protein olduğunu ve fareler üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmadığını açıkladı. Araştırmacılar deney sırasında, farelerin yeme düzenlerinde ve fiziksel aktivitelerinde bir değişiklik olmadığını da belirtti. BP3’ün tip 2 diyabet ve karaciğer yağlanması gibi obeziteye neden olan durumlarda etkili olabileceği düşünülüyor. Ayrıca; yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, astım ve yaralanmalarda da bu protein kullanılabilinir.

Georgetown Lombardi Kanser Merkezi’nde onkoloji bölümünün profesörü olan Dr. Anton Wellstein ”Fareler üzerinde 18 gün boyunca deney yaptık. BP3 proteininin metabolizmayı hızlandırıdığı ve yağ oranında düşü sağladığını tespit ettik. BP3, karbonhidrat seviyelerini düzenliyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Dünya genelinde birçok obez insan var ve bu sayı her geçen gün artıyor. BP3 proteininin bu konuda yardımı olabilir. İnsanlar üzerinde denemeden önce yapmamız gereken birçok test var. Ancak bu testlerin olumlu sonuçlanacağını ve insanların da bu tedaviden yararlanabileceğini düşünüyoruz.” dedi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak:Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181029084038.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Lityum bataryalardan 10 kat daha verimli "yerli hidrojen yakıt pilleri" geliştirildi

Tesla, Türkiye'ye yatırımları durdurdu