Doğanın En Garip Yaratıklarından Biri Yok Olma Eşiğine Doğru İtiliyor. ve Şimdi; Harekete Geçmemiz Gerekiyor

Ornitorenk, platipus veya gagalı memeli, şüphesiz doğanın en garip yaratıklarından birisidir. Ayrıca yok olma eşiğine doğru itiliyor. ve Şimdi; Harekete Geçmemiz Gerekiyor.

Biyolojik Koruma dergisinde bu hafta yayınlanan Yeni Güney Galler Üniversitesi’ ndeki (UNSW) araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre; platypus popülasyonları ve yüzleştikleri sayısız ekolojik tehdit arasında yok olma riskine maruz kalmaktadır.

Bilim Adamları Çağırıyor: Platypus Yokoluşa Doğru İtiliyor ve Şimdi; Harekete Geçmemiz Gerekiyor

Mevcut tehditler devam ederse; platipus sayıları önümüzdeki 50 yıl içinde yüzde 66 ‘ ya kadar düşebilir ve bu da türün yaklaşık yüzde 40’ ında yerel nüfusun yok olmasına neden olur. Platipus (Ornithorhynchus anatinus) bir zamanlar doğu Avustralya nehirleri ve Tazmanya adasında yaygın olarak bulunuyordu.

Bu tür şimdi ise; IUCN Kırmızı Listesi tarafından “neredeyse tehdit altında” olarak listelenirken; yeni araştırmalar bu kötü şöhretli utangaç türün ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu belirtmektedir.
Onların durumu esas olarak yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve bozulmasından kaynaklanmaktadır. Barajların inşası ve arazi için gerekli su altyapılarının geliştirilmesi vb. bu nehirlerde yaşayan türleri uzun zamandır tehdit etmektedir.

Bu tehditler gittikçe artmakla kalmıyor, aynı zamanda bu türü ( ornitorenk: gagalı ve memeli); iklim değişikliğinin yeni tehlikeleri ve şiddetli kuraklık dönemleriyle giderek karşı karşıya bırakıyor.
UNSW Sydney’ in Ekosistem Bilimi Merkezi’ nin çalışma yazarı Dr.Gilad Bino yaptığı açıklamada, “Bu tehlikeler daha da fazla platipus’ u; alanlarını yeniden doldurma kapasitesi olmayan daha kötü yerel nesline bırakıyor ” dedi.

Harekete Geçilmesi Gerekiyor

Doğanın En Garip Yaratıklarından Biri Yok Olma Eşiğine Doğru İtiliyor

Profesör Richard Kingsford, UNSW Ekosistem Bilimi Merkezi ve çalışma ortak yazarı; “Bunlar, hareketlerini durduran barajlar, yuvalarını yok edebilecek tarım, olta takımı ve onları boğabilecek yabby tuzakları [bir tür balık ağı], onları öldürebilecek istilacı tilkiler ” diye ekledi. Ornitorenk; bu tehditlere rağmen tehlikede olduğu Güney Avustralya hariç çoğu Avustralya ülkesinde listelenmemiştir.

Araştırmacılar bu sevgili küçük ucubeleri, sonsuza dek Avustralya’ nın su yolları tarafından kaybolmadan, harekete geçilmesi gerektiğini savunuyorlar. Dr Bino; “Yok olma riskini en aza indirgemek için koruma durumunu, risklerini ve etkilerini değerlendirmek ve yönetime öncelik verebilmek adına platipus acil ulusal risk değerlendirmesine ihtiyaç vardır ” diye devam etti.

Onlara bakarak söyleyebileceğiniz; sadece ördeklere benzeyen gagaları, kunduz benzeri kuyrukları ve su samuru benzeri ayakları gibi bu hayvan gerçekten eşsizdir. Gezegenin sadece yumurta bırakan memelilerinden biridir.

Çok az sayıda zehirli memeliden biridir (erkeklerin arka ayaklarında zehirli mahmuzları vardır). Avını, köpekbalıkları gibi; canlıların elektrik alanlarını tespit ederek bulabilir. Aynı zamanda taksonomik ailesinin (Ornithorhynchidae) ve cinsinin (Ornithorhynchus) yaşayan tek temsilcisidir. En yakın yaşayan akrabaları; eşit derecede dört echidnas türü içeren tuhaf bir memeli olan monotremlerdir. Bu kadar eşsiz şeyi kaybetmek, büyük trajedi olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu Demir Kabuklu Salyangoz Tamamen Metalden Oluşuyor… Ve Şu An Nesli Tükenmekte

Birkaç Yıl İçinde Soyu Tükenebilecek 10 Hayvan

Nesli Tükenen hayvanlar hangileridir? Nesli Tükenmiş Hayvanların Listesi

Doğu Jaguarının Nesli Tükendi

Malezya’nın Son Erkek Sumatra Gergedanının Soyu Tükendi

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Dünya Yörüngesinde Bu Hafta İki Uydu Çarpışabilir!

SpaceX, Crew Dragon ile Gerçek İnsanlarla Tarihi Bir Görev Başlatmak Üzere