Doktorlara Göre İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Koronavirüs Efsanesi

Koronavirüs Efsanesi: COVID-19 salgını, güvende kalmak için izlenilecek sonsuz ipucu listesi oluşturdu, ancak koronavirüs hakkında çok sayıda efsane var. Ellerin yıkanması ve mümkün olduğunca çok insanla temasın sınırlandırılması (Kod adı: sosyal mesafe), hem sağlıklı kalmak hem de virüsü yaymamak için en iyi yöntemdir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Johns Hopkins Medicine gibi saygın diğer birçok tıbbi kurum, bilinçlenmenize yardımcı olmak amacıyla COVID-19’u çevreleyen efsaneleri çürütmektedir.

İşte inanmaya son vermeniz gereken yedi efsane.

Koronavirüs Efsanesi : Bir koronavirüs aşısı var

Doktorlara Göre İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Koronavirüs Efsanesi

Şu anda mevcut bir koronavirüs aşısı bulunmamaktadır. Johns Hopkins ‘teki uzmanlara göre: “Şu anda yeni koronavirüs için aşı yok. Bilim insanları şimdiden üzerinde çalışmaya başladılar, ancak insanlarda güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek aylar alacak”

Efsane: Çin’den ürün sipariş etmek sizi hasta edebilir

Doktorlara Göre İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Koronavirüs EfsanesiCOVID-19 esas olarak sıvı damlacıkları yoluyla yayılır. Bu nedenle, Çin’den sipariş edilen bir ürünün virüs bulaşmış bir sıvıya sahip olması teknik olarak mümkün olsa da, bunun olasılığı neredeyse imkansızdır.

Johns Hopkins’e göre, “Bilim insanları bu tip virüslerin çoğunun yüzeylerde çok uzun süre canlı kalmadığını, bu yüzden de gün veya hafta boyunca taşınma halindeki bir paketten COVID-19 almanız olası değildir” İyi haber şu ki: Online alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirmenize gerek yok!

Efsane: Maske sizi koronavirüse karşı korur

Doktorlara Göre İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Koronavirüs EfsanesiCerrahi maskeler, güvende olmayan veya COVID-19’a maruz kalan kişiler için yararlıdır. Bununla birlikte, maskeler koronavirüs kapmayı kısıtlamaz. California Üniversitesi San Diego Tıp Fakütesi’nde yerleşik anestezist Taylor Graber Best Life’a “Virüs damlacıklar olarak dolaştığı için şu anda standart  yüz maskeleri, maskeleri kullanmanız tavsiye edilmez”, dedi.

” İyi el hijyeni ve iyi el yıkama yeterlidir. DSÖ, özel maskeleri (N95 maskeleri veya eşdeğeri) COVID-19’a sahip olan veya sahip olduğundan şüphelenilen sağlık çalışanları için önermektedir.

“Şu anda, evrensel topluluk maskelemesi de dahil olmak üzere daha geniş topluluk ortamında sağlıklı kişiler tarafından maske takmanın (tıbbi veya diğer türler), COVID-19 da dahil olmak üzere solunum virüsleri ile enfekte olmasını önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur.”

Efsane: Sıcaklıktaki değişiklik koronavirüsü öldürebilir

WHO’ya göre, “soğuk havanın yeni koronavirüs veya diğer hastalıkları öldürebileceğine inanmak için bir neden yok.”

Benzer şekilde, sıcak havanın koronavirüsünü öldürebileceği hikayeler de var, ama bunlar da doğru değil. New York Endokrinoloji Uzmanı Rocio Salas-Whalen daha önce Best Life’a verdiği demeçte, “COVID-19’un virolojisi sıcak sıcaklıklarda azalmıyor.”Dedi. “İnsanlar kötü havalandırmanın ve / veya büyük kalabalıkların olduğu yerlerde olmaktan kaçındığında enfeksiyonlarda en büyük düşüşü görüyoruz.”

Efsane: Sıcak bir banyo sizi koronavirüse karşı koruyacaktır

Sıcak bir banyonun rahatlatıcı faydaları olabilir, ancak sizi koronavirüsten koruyamaz. WHO, “Sıcak bir banyo yapmak COVID-19’a yakalamanızı engellemeyecektir.” “Normal vücut sıcaklığınız, banyonuzun veya duşunuzun sıcaklığına bakılmaksızın 36,5 ° C ila 37 ° C arasında kalır.”

Efsane: Çamaşır suyu, gümüş çözeltisi ve sarımsak sizi koronavirüsten koruyabilir

Son birkaç hafta içinde ortaya çıkan ve Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) şikayetlerin artmasına neden olan bir ton dolandırıcılık var. İçilebilir gümüş, çamaşır suyu ile gargara ve sarımsak çorbasının COVID-19’dan kaçınmanıza yardımcı olabileceği konusunda yanlış iddialar var. Ellerinizi yıkamak ve başkalarıyla teması sınırlamak, hastalanmamak için hala en iyi yoldur.

Efsane: Sivrisinekler koronavirüsü insandan insana geçirebilir.

Doktorlara Göre İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Koronavirüs EfsanesiWHO’ya göre, koronavirüsün sivrisinekler yoluyla yayılabileceğini gösteren bir kanıt yok. Uzmanların belirttiğine göre”Yeni koronavirüs, öncelikle enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar veya burundan damlama veya tükürük damlacıkları yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İngiltere Başbakanı Koronavirüse Yakalandı! İşte Tüm Detaylar.

Bilim İnsanları Uçabilen Bir Sürüngen Türü Keşfetti