Domuz Kalbi, İki Kişiye Daha Başarılı Şekilde Nakledildi!

Beyin ÖIümü Gerçekleşen İnsanlara 2 Domuz Kalbi Başarıyla Nakledildi!

Doktorlar yakın zamanda öIen iki hastaya domuz kalplerini naklederek, hayvan nakillerinin gelecekte insan hayatlarını kurtarmak için kullanılabileceğini düşündürtüyor.

Bir hayvan organının bir kişiye ilk nakli, Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre 1838’de gerçekleşen bir domuzdan kornea nakliydi. O zamandan beri, insan bağışıklık sistemi tipik olarak nakledilen bir hayvan organına yabancı bir cisim olarak saldırdığı ve reddettiği için bu tür çabalar büyük ölçüde başarısız oldu.

Domuz Kalbi, İki Kişiye Daha Başarılı Şekilde Nakledildi!
NYU Langone Health’deki cerrahi ekip, bir domuz kalbini bir insan hastaya nakletti. (Fotoğraf kredisi: Joe Carrotta)

Associated Press’in bildirdiğine göre, son yıllarda araştırmacılar, organlarını insanlara daha çok benzetmek için domuzların genetiğini değiştirerek bu reddin üstesinden geldiler.

Organın büyümesini modüle ederek ve alıcının bağışıklık sisteminin onu reddetme olasılığını azaltarak bağışıklık sistemini “kandırırlar”.

Associated Press’e göre, New York City’deki NYU Langone Health tıp merkezinde kalp cerrahı olan Dr. Moazami tarafından yönetilen ameliyatlar, Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşti.

WordsSideKick’in Mart ayında bildirdiğine göre, bu yılın başlarında, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nden farklı bir grup doktor, operasyondan iki ay sonra öIen başka bir hastaya domuz kalbi nakletti.

Domuz Kalbi Nakli Yapılan İlk Kişi Yaşaını Yitirdi.
İlk domuz kalbi nakli yapılarak tarihe geçen kişi hayatını kaybetti.

Son iki ameliyat için, Moazami ve ekibi genetiği değiştirilmiş iki domuzun kalbini, yakın zamanda ölen ve ventilatör desteği alan 72 ve 64 yaşında iki hastaya nakletti:

CNN’ye göre her iki hasta da geçmişinde uzun süre boyunca kalp hastalığına sahipti. Nakillerden sonra hastalara nakil sonrası standart iIaçlar verildi. Doktorlar, hastaların kalp fonksiyonlarını üç gün boyunca izlediler ve erken organ reddi belirtisine rastlamadılar.

NYU Langone Health’den bir temsilci, ameliyatlardan sonra ek mekanik destek ekipmanı da kullanılmadığını söyledi.

NYU Langone Nakil Enstitüsü müdürü Dr. Robert Montgomery CNN’e verdiği demeçte, yaşayan hastaların aksine ölenler üzerinde ameliyat yapmak “alıcıların vücutlarının domuz kalplerini ne kadar iyi tolere ettiğinin daha derinlemesine incelenmesine izin verdi” dedi.

“Çok daha sık izleme yapabilir ve biyolojiyi gerçekten anlayabilir ve tüm bilinmeyenleri doldurabiliriz.”

Domuz Kalbi, İki Kişiye Daha Başarılı Şekilde Nakledildi!
Domuz Kalbi ile alakalı bu prosedür artık FDA denemelerine bir adım daha yakın.

Ülkenin organ nakli sistemi olarak hizmet veren ve kar amacı gütmeyen Birleşik Organ Paylaşımı Ağı’na (UNOS) göre, organ nakli için bekleme listelerinde 105.000’den fazla Amerikalı var.

Nature dergisinin bildirdiğine göre, Gıda ve İIaç Dairesi (FDA), genetiği değiştirilmiş domuz kalplerini veya böbreklerini gönüllü hastalara nakledecek denemeleri düşünüyor.

NYU Langone Health’e göre, son iki ameliyatın başarısı, araştırmacıların bunu gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yaklaşmalarına yardımcı olacak.

Çeviri: Ravza Tosunbayraktar

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İnsan Boyutundaki Bu Dev Yarasalar, Görenleri Şok Ediyor!

    İnsan Boyutundaki Bu Dev Yarasalar, Görenleri Şaşkına Çeviriyor!

    Aşırı Kafein Tüketmenin 9 Yan Etkisi

    Aşırı Kafein Tüketmenin 9 Yan Etkisi