Domuz Kalbi Nakli Yapılan Kişi, İki Ay Sonra Hayatını Kaybetti

Çığır açan nakilden iki ay sonra hasta öldü. Haberlere göre, genetiği değiştirilmiş bir domuzun kalbini kullanarak çığır açan bir nakil yapılan, hasta öldü.

The New York Times’a göre 57 yaşındaki David Bennett, ameliyatından iki ay sonra 8 Mart Salı günü öldü. Times’ın haberine göre, kesin ölüm nedeni hala belirsiz ve doktorları nedeni belirlemek için kapsamlı bir inceleme yapacak.

Domuz Kalbi Nakli Yapılan İlk Kişi Yaşaını Yitirdi.
Ölümcül bir kalp hastalığına yakalanan ve bir dönem hayatından umut kesilen Bennett, ameliyat öncesi altı hafta boyunca hasta yatağında özel bir makinaya bağlanmıştı.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki (UMMC) Kardiyak Nakil Programı direktörü Dr. Bartley Griffith, “Bay Bennett’in ölümüne çok üzüldük. O, sonuna kadar savaşan cesur ve asil bir hasta olduğunu kanıtladı.” ve nakli gerçekleştiren cerrah, UMMC’den yaptığı açıklamada, “Bay Bennett, cesareti ve kararlı yaşama isteğiyle dünya çapında milyonlarca insan tarafından tanındı.”

Ciddi kalp hastalığı olan Bennett, türünün ilk örneği olan kalp naklini 7 Ocak’ta aldı. Nakilde kullanılan kalp, kalbini insan bağışıklık sistemi için daha kabul edilebilir hale getirmek için genetiği değiştirilmiş bir domuzdandı.

Domuz Kalbi Nakli Yapılan İlk Kişi Yaşaını Yitirdi.
İlk domuz kalbi nakli yapılarak tarihe geçen kişi hayatını kaybetti.

Daha önce WordsSideKick sitesinin daha önce bildirdiği gibi, bilim insanları domuzun genomundan, insanlarda organ reddine katkıda bulunabilecek bir bağışıklık tepkisini indükleyen ve kalbin bir insan için fazla büyümesini önlemek için bir geni devre dışı bırakan üç geni çıkardılar.

Hayvandan insana organ nakli daha önce denenmişti, ancak daha önce WordsSideKick sitesinin bildirdiğine göre, kişinin vücudu organı hızla reddettiği için başarısız oldular. Times’ın bildirdiğine göre, son on yılda bilim insanları, insanlara nakledilmesi güvenli organlara sahip genetiği değiştirilmiş domuzlar üretmek için çalışıyorlar.

Daha geniş bir ölçekte başarılı bir şekilde yapılırsa, böyle bir başarı, transplantasyon için mevcut organ arzını artırabilir; Federal hükümetin organdonor.gov web sitesine göre şu anda 100.000’den fazla Amerikalı organ nakli için bekleme listesinde ve her yıl 6.000’den fazla insan organ nakli beklerken ölüyor.

Domuz Kalbi Nakli Yapılan İlk Kişi Yaşaını Yitirdi.
ABD’nin Maryland eyaletindeki bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasına son çare olarak domuz kalbi nakledildi.

WordsSideKick’ın daha önce bildirdiği gibi, Bennett deneysel nakil için adaydı, çünkü acilen bir kalp nakline ihtiyacı vardı, ancak birkaç tıp merkezi tarafından insan kalp nakli için uygun görülmedi.
Times’ın bildirdiğine göre, Bennett’in nakli hala bir ilerlemeyi temsil ediyor çünkü organ hemen reddedilmedi ve en az bir ay boyunca çalıştı, bu da nakil hastaları için önemli bir dönüm noktası.

Griffith yaptığı açıklamada, “Dünyadaki herhangi bir ilk nakil ameliyatında olduğu gibi, bu ameliyat, nakil cerrahlarını sonuçları iyileştirmeleri ve potansiyel olarak gelecekteki hastalara hayat kurtarıcı faydalar sağlamaları için umutla bilgilendirecek değerli ön görülere yol açtı.” dedi.

Oğuzhan Saçkıran

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Uranyum nedir

    Uranyum Nedir, Nükleer Alanda Nasıl ve Ne İçin Kullanılır?

    Marie Maynard Daly öncü bir biyokimyacıydı, ancak gerçek hikayesi kaybolmuş olabilir

    Marie Maynard Daly: Öncü Bir Bilim İnsanının Kayıp Hayatı