in

Domuz kalpleri 3 yıl içinde insanlara kullanılabilecek

Domuzdan İnsana Kalp Nakli

Domuz kalpleri 3 yıl içinde insanlara kullanılabilecek

Domuz kalpleri, 40 yıl önce İngiltere’de ilk ameliyatı yapan cerrara göre, sadece üç YIL içinde insana kalp nakli için kullanılabileceğini söyledi İngiltere’de 40 yıl önce ilk başarılı kalp nakli ameliyatını gerçekleştiren cerrah olan Sir Terence; Domuz kalbinin anatomisi ve fizyolojisi insanlarınkine çok yakın olduğunu söyledi. Yeni tedavilerin geliştirilmesinde domuz kalpleri model olarak kullanılıyor.

Domuz kalpleri 3 yıl içinde insanlara kullanılabilecek

87 yaşındaki cerrah Sir Terence, ekibinde olan doktorların bu yıl içinde bir hastaya böbrek nakli yapmayı deneyeceğini belirterek, “Ksenotransplantasyon (bir başka canlı türünden insana yapılan organ nakli) başarılı olursa, üç yıla kadar kalp nakli de yapılabilir. Böbrekte başarılırsa, kalpte de olur. Bu her şeyi değiştirir” dedi.

Kalp krizinin hasarlarını tamir eden gen tedavisi

Mayıs’ta domuzlar üzerinde denenen genetik bir kalp krizi tedavisinin olumlu sonuç vermesi kalp nakli için de umutları artırmıştı.

Farklı ülkelerden uzmanların katıldığı denemede kriz sonucu hasar gören bir kalbe microRNA-199 adlı bir genetik malzeme enjekte edilmiş ve hücreler bir ay içinde yeniden canlanıp eski haline dönmüştü.

Terence

Ancak uzmanlar, bu yöntemin insanlar üzerinde de denenebilmesi için aşılması gereken önemli sorunlar olduğunu söylüyor. Zira, tedavinin denendiği domuzların çoğu, microRNA-199’un kontrol edilemeyen bir şekilde etki göstermeye devam etmesi sonucu ölmüştü.

Kalp krizi olarak da bilinen miyokard enfarktüsü, atardamarlardan birinin aniden tıkanması sonucu ortaya çıkıyor. Enfarktüs geçirenlerin genellikle kalplerinde kalıcı yapısal hasar oluşuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hayvanlardan İnsanlara Organ Nakli Olanaklı Hale Geliyor

Araştırmacılar, insan kalbinin 3D baskısına bir adım daha yaklaştı

Yeni Biyonik Kalp Hastanın Göğsünde Kablosuz Olarak Şarj Olabiliyor

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/tech/9745464/pig-heart-transplant-human-surgeon/

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2019/aug/19/pig-to-human-heart-transplants-possible-within-three-years-terence-english

Makaleye Oy Ver!

1 point
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

2031’de Marstan Dünyaya Parçalar Getiriyoruz : NASA ve Avrupa Ne Planlıyor

uzay takvimi

2019 uzay takvimi: gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası