Dövme yaptırmak, vücudunuzda mikroskobik bir metal birikimi bırakıyor

Ağır dövme yaptıran bir kişinin lenf düğümlerine bakarsanız, çok garip bir şey farkedeceksiniz: mikroskobik bir metal birikimi.

Dövme işleminin bir süredir, metal nano parçacıkların vücuda sokulmasıyla sonuçlandığı bilinmektedir, burada bağışıklık sistemi tarafından, koltuk altı, kasık ve boyun da dahil olmak üzere vücutta bulunan bir lenf düğümünde yakalanıncaya kadar pompalanırlar.

Daha önce kontaminasyonun mürekkeplerden geldiği varsayılmıştı, ancak yeni bir çalışma bunun böyle olmadığını göstermiştir.

Dövme yaptırmak, vücudunuzda mikroskobik bir metal birikimi bırakıyor

Bilim insanları, Parçacık ve Fiber Toksikoloji Dergisi ‘nde bildirildiği gibi dövmeli kişilerin lenf düğümlerinde bulunan nikel ve krom izlerinin aslında dövme tabancasının iğnesinden kaynaklandığını keşfettiler.

Dövme dokularda demir, krom ve nikel parçacıkları bırakıyor

“Göze görünenden daha çok dövme var. Bu sadece salonun temizliği, ekipmanın sterilizasyonu ve hatta pigmentler hakkında değildir. Şimdi iğne aşınmasının vücudunuzda da bir etkisi olduğunu görüyoruz ”dedi. Çalışmanın yazarlarından Hiram Castillo.

Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü’nün araştırmacıları tarafından yönetilen ekip, ölen dövmeli ve dövmesiz insanların dokusunu inceleyerek araştırmalarına başladı.

Mürekkeplenmiş kohortun lenf düğümü dokularında, 50 nanometre ile 2 mikrometre arasında değişen demir, krom ve nikel parçacıkları buldular.

Bu önemsiz görünebilir, ancak nanopartiküller daha yüksek bir yüzey / hacim oranına sahip olduklarından ve daha yüksek toksik element salınımına yol açtıklarından, büyük parçacıklardan potansiyel olarak daha tehlikelidir. Bu metaller dövme mürekkeplerinde yaygın olarak bulunmadığından kaynak için başka bir yer aramaya başladılar.

“Bu tür metal parçacıkları bulamadan yaklaşık 50 mürekkep örneğini test ettik ve numune hazırlama sırasında numuneleri kontamine etmediğimizden emin olduk.

Daha sonra iğneyi test etmeyi düşündük ve bu bizim “eureka” anımızdı ”diye ekledi. Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü’nde yazar ve bilim adamı Ines Schreiver.

Daha derin bir analiz, yeşil, mavi ve kırmızı dövme mürekkeplerinin, iğnede yıpranabilen, titanyum dioksit adı verilen beyaz bir pigment içerdiğini gösterdi. Ancak siyah mürekkep bu pigmenti içermez ve iğne daha az aşınır.

Dövme yaptırmak, vücudunuzda mikroskobik bir metal birikimi bırakıyor

Bu keşif, dövmelerin neden bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini açıklamaya yardımcı olabilir. Nanoparçacıklarla yüklü bir lenf düğümüne sahip olmanın sağlık açısından etkileri şu an için belirsizliğini koruyor.

Şu anda, dövmelerin herhangi bir sağlık sorunuyla ilişkili olduğunu gösteren kanıtlar çok azdır, ancak araştırmacılar herhangi bir sonuca varmadan önce bu konuyu biraz daha araştırmayı ummaktadır.

Schreiver, “Maalesef, bugün, insan sağlığı ve dövme iğnesi aşınmasından kaynaklanan olası alerji gelişimini tam olarak belirleyemiyoruz” diye açıkladı Schreiver. Bunlar, sadece uzun vadeli epidemiyolojik çalışmalarda değerlendirilebilecek uzun vadeli etkiler. On yıllar boyunca binlerce insanın sağlığını izlemek. ”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  1. Yaratıcı İnsanlar, Daha Geç ve Daha Sağlıksız Uyuyorlar!
  2. Yeni bir Çalışmaya Göre, Sağlıklı İnsanlar Bile Mutant Hücrelerle Dolu
  3. Takviye Gıdalarının Kalp Sağlığı Üzerinde Herhangi Bir Etkisi Yok

Editör / Yazar: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kadınlar Yaşlandıkça İkiz Doğurma Olasılığı Daha Yüksek Oluyor!

Kadınlar Yaşlandıkça İkiz Doğurma Olasılığı Daha Yüksek Oluyor!

Bilim insanları kilo almayı önleyebilecek zayıflık genini tanımladılar