Dünya ismi nereden geliyor, Bu ismi kim verdi, Anlamı Nedir?

Hiç merak ettiniz mi Dünya ismi nereden geliyor, anlamı nedir diye? Dünya dışındaki tüm gezegenler, Roma ve Yunan tanrı ve tanrıçalarının adını almıştır. Peki, yüzyıllar boyu üzerinde yaşadığımız dünyanın ismi nereden geliyor?

Gezegen isimlerinin anlamları ve bu isimlerin nereden geldiği konusunda hepimiz muhtemelen bilgi sahibiyizdir.

Dünya ismi nereden geliyor?

Dünya İsmi Nereden Geliyor?

Dünya ismi; Germence ‘ertho’, Felemenkçe ‘aarde’, Almanca’da ‘erde’ , Danimarka ve İsveç ‘jord’, İngilizce ‘earth’ ve Türkçe’de ‘dünya’…

Ancak kendi gezegenimiz için durum böyle değil. Yunanlılar ve Romalılar, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin çoğunu isimlendirmişlerdir, fakat bizim gezegenimizin adı biraz daha farklı bir hikayeye dayanıyor. İngilizce’de dünya için earth kullanılır ki bu aynı zamanda ”toprak” demektir.

Roma mitolojisinde toprak tanrısına baktığımızda ise karşımıza Tellus çıkmaktadır. Bu sebeple Roma Mitolojisi’nden türetilen bazı sözcüklerde Dünya için Terra kelimesinin kullanıldığını görebiliriz. Bu arada, “Terra” adı, toprak (toprak gibi) veya toprak anlamına gelen Latince “terr” kökünden gelir. Yunan Mitolojisi’nde ise karşılığı Gaia’dır ve bazı dil ve inanışlarda Dünya’dan Gaia olarak bahsedilmektedir.

Bu arada Satürn ile ilgili eğlenceli detay ise; mitolojiye göre Satürn yani Kronos, Gaia ile Uranüs‘ün çocuğudur. Bir de Türkçe kökenine bakalım. Dünya kelimesinin kökeni Farsçadaki donyâ ve Arapçadaki dunyā sözcüklerine dayanmaktadır.

Orijinali Arapça olanıdır; ancak sadece Persçe ve Türkçede değil, Dari, Paşto, Bengalce, Punjabi, Ürdü, Hintçe, Yunanca, Kürtçe, Aramice ve hatta Malezya dili, Endonezya dili ve Nepal dilinde de bu şekilde kullanılır. İslam dinine göre biri ölmeden önce yani şu anda yaşadığımız, diğeri ise öldükten sonraki hayattır. Şu anda yaşadığımız hayat bize daha yakındır.

Bu sebeple Dünya isminin anlamı, Arapçadaki “daha yakın” veya “daha alçak” anlamına gelen “dena” fiili dilimize dünya olarak geçmiştir. Kelime, aynı zamanda Kur’an da karşımıza ”dunyā” şeklinde de çıkmaktadır.

Aşağıdaki bonus bilgiyi okumadan geçmeyin! 🙂

Bonus Bilgi: Dünya Nasıl Oluştu?

Güneş sistemi yaklaşık 4,5 milyar yıl önce mevcut düzenine yerleştiğinde, yerçekimi Güneş’ten üçüncü gezegen olmak için dönen gaz ve tozu çektiğinde Dünya oluştu . Diğer karasal gezegenler gibi, Dünya’nın da merkezi bir çekirdeği, kayalık bir mantosu ve katı bir kabuğu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Karıncalar Nasıl Kokarlar?

Karıncalar Nasıl Kokarlar?

Günbatımı neden kızıl renkte görünür?

Günbatımı ve Gündoğumunda Gökyüzü Neden Kırmızı Renkte Görünür?