Dünya Üzerinde Yüzen Dev Plazma Tüpleri Var

Uzun süredir onlardan şüpheleniyorduk ama 2015’te gökbilimciler ilk kez Dünya’yı çevreleyen manyetosferin iç katmanlarında tübüler plazma yapılarının görsel kanıtlarını yakaladılar. 2015’te Cleo Loi ”60 yıldan uzun süredir, bilim insanları bu yapının varlığına inandı ama onları ilk kez görüntüleyerek, onların gerçekten orda olduğuna dair görsel bir kanıt sağlamış oldular.” dedi.

Loi bu araştırmanın baş yazarıydı, ödüllü lisans tezinin bir parçası olarak yapılmış ve Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanmıştır.

Dünya Üzerinde Yüzen Dev Plazma Tüpleri Var
Dünya Üzerinde Yüzen Dev Plazma Tüpleri Var. Görsel: (Cleo Loi, Sydney Morning Herald aracılığıyla )

”Yapıların keşfi önemlidir çünkü bir örnek olarak sivil ve askeri uydu tabanlı navigasyon sistemlerimizi etkileyebilecek istenmeyen sinyal bozulmalarına neden olurlar. Yani onları anlamalıyız.” dedi.

Plazma yapısı şu şekilde açıklandı: Dünya’nın etrafında uzay bölgesine magnetik alanla dolu magnetosfer adı verilen ve güneş ışığıyla iyonize edilmiş atmosfer tarafından oluşturulan plazma ile doludur.

Magnetosferin en içteki katmanı iyonosferdir ve bunun üzerindeki de” plasmasphere”dir. Tüpler içeren çeşitli garip şekilli plazma yapıları ile gömülüdürler. Loi ” Yaklaşık olarak yerin 600 km üzerinde olması için pozisyonlarını hesapladık ve iyonosferin üzerinden plasmasphere’ doğru geçişin devam ettiği görüldü.

Burası neredeyse nötr atmosferin bittiği yer ve uzayın plazmasına geçiş yapıyoruz.” dedi. Loi, Batı Avustralya çölünde bir radyo teleskopu olan Murchison Widefield Array’ı kullanarak gökyüzünün büyük yamalarını haritalayabildiğini ve bir film oluşturmak için dizinin hızlı enstantane olanaklarından yararlanabileceğini keşfetti ve plazmanın gerçek zamanlı hareketlerini etkin bir şekilde yakaladı.

Loi, çalışmaları nedeniyle Avustralya Astronomi Derneği’nin 2015 Bart Bok Ödülü’ne layık görüldü.

(Bok Ödülü, Avustralya Astronomi Topluluğu tarafından, Avustralya üniversitesinde Onur öğrencisi veya uygun Yüksek Lisans öğrencilerine astronomi veya yakından ilgili bir alanda olağanüstü araştırmaları takdir etmek için her yıl verilir .)

Bu makalenin bir versiyonu ilk olarak Haziran 2015’te yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Demir Kabuklu Salyangoz Tamamen Metalden Oluşuyor… Ve Şu An Nesli Tükenmekte

Doğu Anadolu Gözlemevi Teleskobu (DAG) Nedir?

Doğu Anadolu Gözlemevi Teleskobu (DAG) Nedir?