Dünyadaki En Eski Malzemenin Güneşten Daha Eski Olduğu Keşfedildi

Araştırmacılar, gezegenin kendisinden bile daha yaşlı bir metaryal keşfettiler. Avustralyaya düşen bir meteordan izole ettikleri çok küçük tanelerin 5 ile 7 milyar yaşında olduğu yani Dünya, Güneş ve Solar Sistemin kendisinden önce geldigi (varolduğu )bulundu. 1969 yılında Avustralya, Murchison yakınlarında gökyüzünde bir ateş topu patladı.

13km’lik bir alan üzerinde toplam 100 kilogram göktaşı parçaları bulunmuştu. Murchion Göktaşı kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve bazı büyüleyici sonuçlar elde edilmiştir. Bunlardan biri; yasam için gerekli olan dünya dışı şekerleri içerdiğinin bulunmasıdır.

8 mikrometre uzunluğunda bir güneş öncesi parçacığın görüntüsü.

Şimdi araştırmacılar, Murchison Göktaşının Dünyada şimdiye kadar bulunmuş en eski materyalden örnek taşıdığını keşfettiler.

Bulunan kayaların “presolar taneleri” barındırdığı bulundu.Bu küçük silikon karbür tanelerinin Güneşten yaşlı olduğu biliniyor ama yaşları henüz kesin olarak belirlenememiştir. (Presolar Taneleri taneleri daha önce Hypatia taşı ve LAP-149 da meteorlarında da keşfedildi ama yaşları sabitlenemedi.)

İlgili makale: Hypatia Taşı Güneş Sisteminde Bulunmayan Bileşikleri İçeriyor

Bilim insanları bulunun bu tanelerin yaş tespitini yapmak için kozmik ışınlara ne kadar süre maruz kaldığını ölçüttüler. Bu yüksek enerjiye sahip parçacıklar uzay boşluğunda dolanırlar ve varolan mineraller ile etkileşime geçerek yeni elementler oluştururlar.

Dünya üzerindeki en eski materyal 7,5 milyar yıllık yıldız tozu bulundu

Bu, element miktarını ölçerek uzayda ne kadar dolandığını anlamak manasına gelir ve nihayetinde kaç yaşında olduklarını. Ekip bunu yaparken, tanelerin çoğunun 4.6 ile 4.9 milyar yasanda olduğunu buldu. Güneşimiz bu aralığın en genç ucunda yani 4.6 milyar yaşında. Evimiz olan Dünya ise henüz 4.6 milyar yaşında değil.

En yaşlı taneler 5.5 milyar yıl öncesine uzandığı için onları Dünyada bilinen eski materyal haline yapıyor. Araştırma ekibi bu tanelerin tarihlerinin belkide daha da eskiye uzandığını, 7 milyar yıl önce onlara hayat veren yıldızlar kadar eski olduğunu söylüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Parmaklarınızın Buruşmasının Gerçek Nedeni?

Neden Aya İniş Fotoğraflarında Yıldızlar Yok?