in

Dünya Üzerindeki Sular Yer Değiştiriyor

Bilim insanları tarafından geçtiğimiz 30 yılda dünya üzerinde yer alan suların ne şekilde değişiklik göstermiş olduğunu anlamak adına bilim insanları tarafından uydu görüntüleri incelenmeye alındı. İncelemeler sonucunda 115 bin kilometre kara alana yayılmış kara parçasının su ile kaplanmış olduğunu ve 173 bin kilometrekare alana yayılmış olan suyun ise kara parçası haline dönüşmüş olduğu sonucunu elde etti.
Elde etmiş oldukları sonuçları bir bilim dergisinde yayımlamış olan bilim insanları suların en çok Tibet Platosu’nu kaplamış olduğu ve sudan karaya en büyük dönüşümün ise Aral Gölü’nde yaşanmış olduğunu söyledi.
Bilim insanları birden fazla kıyı bölgesi önemli derecede değişime uğrayarak, bundan önceki haritalanamayan bölgelere bakarak işe koyuldular.
Barajlardaki sayılarındaki artışın da karaların su ile kaplanmasındaki sayıyı artırmış olduğunu vurgulayan bilim insanları, eriyen buzullardan dolayı da yeni göller oluşarak Tibet Platosu’nda büyük değişiklikler ile de geçmiş zamanlarda geniş bir toprak parçası olan karaların bugüne kadar suların altında kalmış olduğu vurgulandı.

Makaleye Oy Ver!

0 points

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minecraft’ı Oculus Rift Oynayın

MİNKOWSKİ DİYAGRAMI VE ÖZEL GÖRELİLİK BÖLÜM I