Dünyada Altıncı Kitlesel Yok Oluş Adım Adım Yaklaşıyor

Bilim insanlarından dünyayla ilgili korkutan bir açıklama yapıldı. Yapılan araştırmalar son yıllarda milyarlarca hayvanın neslinin tükendiğini açıkladı. Bilim dünyası tarafından biyolojik yok oluş tartışılıyor. Son yıllarda doğal hayatın maruz kaldığı biyolojik yok oluş sebebiyle bilim insanları dünyanın altıncı kez kitlesel yok oluşa doğru ilerlediğini söylüyor.

Yaygın ve ender türler üzerinde araştırma yapan bilim insanları yerel ve bölgesel bazda milyarlarca hayvan neslinin tükendiğini açıkladı. Buna sebep olan faktörlerin başında insan nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve insanın aşırı tüketimi gösteriliyor. Bu yok oluş sadece hayvanları etkilemiyor, insanın hayatta kalma şansını da zora sokuyor.

Dünyada Altıncı Kitlesel Yok Oluş Adım Adım Yaklaşıyor

Dünyada Altıncı Kitlesel Yok Oluş Adım Adım YaklaşıyorDünyada Altıncı Kitlesel Yok Oluş Adım Adım Yaklaşıyor

Dünyada Altıncı Kitlesel Yok Oluş Adım Adım Yaklaşıyor

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda doğal hayatın biyolojik yok oluşla karşı karşıya kalmasının insan uygarlığını temelinden sarsacak büyük bir darbeye işaret ediyorlar. Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi bilim insanların profesör Gerardo Ceballos yaptığı açıklamada, “Durum o kadar kötü bir halde ki, konuyla ilgili sert açıklamalar yapmamak etik değil artık” dedi. Daha önce gerçekleştirilen araştırmalarda türlerin milyonlarca yıl öncesiyle kıyaslandığında büyük bir hızla tükendiğine işaret ediyor. Fakat kitlesel bir yok oluş biyo çeşitliliğin kaybı ile kıyaslandığı vakit nadir olarak yaşanıyor. Yapılan yeni araştırmalarda nüfusu azalan ancak hala yaygın olan türler inceleniyor.

Kara hayvanları üstünde gerçekleştirilen çalışmayla son yüzyılda hayvanların nerdeyse yarısının çeşitliliğinin %80 oranında kaybedildiği ortaya kondu. Araştırmayla dünyanın dört bir yanında bulunan milyonlarca canlının yok olduğunu gösterdi. Bilim insanları ortaya çıkan bu durumun kitlesel yok oluş yolunda tahminlerden daha hızlı bir biçimde ilerlendiği görüşündeler. Biyolojik bir yok oluş, ekonomik, ekolojik ve sosyal sonuçlar doğuracak ve bu durumda insanlık büyük bir bedel ödemek zorunda kalacak. Kitlesel yok oluşu engelleyebilmek için hala çok geç değil, ancak biyo çeşitlilik önümüzdeki 20 yıl içerisinde büyük darbeler alacak.


Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/10/earths-sixth-mass-extinction-event-already-underway-scientists-warn

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Nesli Tükenen Bir Virüs Yeniden Canlandırıldı

    Nesli Tükenen Bir Virüs Yeniden Canlandırıldı

    Antartika’dan Büyük Bir Buz Dağı Koptu

    Antartika’dan Büyük Bir Buz Dağı Koptu