Dünya’da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Dünya tarihi inanılmaz gizemlerle dolu ve araştırdıkça daha da fazlasıyla karşılaşıyoruz. Arkeolojik keşifler geçmişe ışık tutmamıza yardım ediyor. Günümüzü ve geleceğimizi daha iyi anlamamızı sağlar. Arkeolojik çalışmaların bazıları adeta gizem dolu. Öyle yapılar var ki günümüz mühendisleri dahi nasıl inşa edildiğiniz çözemiyor.

Arkeolog ve bilim insanlarının çalışmalarına rağmen geçmişimiz hakkında çok az bilgimiz var. Yazar Graham Hancock’ un da söylediği gibi unutkan bir türüz. Bu makale tarih boyunca açıklanamayan inanılmaz 10 keşifle ilgili.

10- İnka Harabeleri

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

İnka harabeleri yalnızca kanlı geçmişiyle değil inşaatında kullanılan dev kayalarla da ilgi çekmiş bir bölge. Bu yapılar öyle bir duvarcılıkla örülmüş ki günümüz mühendisleri dahi nasıl inşa edildiğini tam olarak bilmiyor. Yapıdaki bazı taşlar öyle muazzam bir şekilde yerleştirilmiş ki iki taşın arasına 1 kağıt bile sığdıramazsınız.

9- Güneş Kapısı

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Güneş Kapısı Bolivya ‘nın Tiwanaku kentinde bulunan anıtsal dev bir kapı. Arkeologlara göre bu şehir milattan önce dev bir imparatorluğa başkentlik yapmış olabilir. Güney Amerika’ daki antik kabileler hakkında yeterince bilgi sahibi olunmasına rağmen bu yapının üzerindeki işaretlerin sırrı çözülebilmiş değil.

Bazı uzmanlar bu işaretlerin astronomik ve astrolojik anlamları olduğuna inanırken bazıları başka dünyalara açılan bir kapı olduğunu düşünüyor.

8- Longyou Mağaraları

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Longyou Mağaraları 2000 yıl öncesinden kalma en büyük yapay mağaraları. Bilim insanları mağaraların büyüklüğü ve değeri karşısında şaşkına düşmüş durumda.

Birçok bilim insanı, arkeolog, mimar ve jeolog bu mağaraların neden inşa edildiğini araştırsa da henüz bir sonuca ulaşılamadı.

7- Sualtı Şehri Yonaguni

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Japon Atlantis’i olarak da bilinen bu şehrin Buzul Çağı öncesinde yaşayan uygarlıklar tarafından kurulduğu düşünülüyor. Bu antik şehrin kalıntıları dalış eğitmeni Khachiro Aratak tarafından kazara keşfedildi. Bu keşif onlarca bilimsel soruya sebep oldu.

Bu şehrin 12.000 yıl önce henüz piramitler bile yokken deniz altına oyularak inşa edildiği de düşünülüyor. Ancak arkeologlar ve bilim insanları Buzul Çağı’ndan önce kimsenin yaşamadığı, yaşada bile böyle bir kenti inşa edecek gelişmişlikte olmadığı konusunda hemfikir.

6- Mohenjo-Daro

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Bu alan birçok astro-teorist tarafından uzaylılarla iletişimin en büyük örneği olarak görülüyor. Şehrin yıkımıysa arkeologlar ve uzmanlar için onyıllardır gizemini koruyor. Antik astroloji teorisyenleri yüzyıllar önce gelişmiş bir uzaylı medeniyetinin şehri nükleer bombalarla harap ettiğini düşünüyor.

Şehir 1992’ de Hint arkeolog R. Banardzhi tarafından toprak yıkıntıları arasında bulundu. Şehrin neden yıkıma uğradığı ve yaşayanların sonları hala bilinmiyor. Bazı teorisyenlerse şehrin tanrı tarafından nükleer silahlarla yok edildiğini düşünüyor.

5- Yeraltı Şehri Derinkuyu

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesinde bulunan, kayalara oyulmuş şehir. Derinkuyu antik mühendislik harikalarından biri. Yeraltına kazılan bu devasa şehrin nasıl inşa edildiği hala tam olarak çözülemedi. Şehrin birçok gizem barındırdığı düşünülüyor.

Bazı yazarlar şehrin iklim değişikliklerinden ve ekstrem sıcaklıklardan korumak için inşa edildiğini düşünürken bazıları savaşlardan korunmak için inşa edildiğini öne sürüyor. Ancak çok daha gizemli sebepler olabilir.

4- Devasa Taş Küreler

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Bu devasa küreler Costa Rica’dan Bosna Hersek’e hediye olarak gönderilmiş. Taşlar 1930’da Güney Amerika’da muz dikmek için orman temizlenirken bulunuyor. Yerel halk bu kürelerin içinde kıymetli hediyeler olduğunu sanarak küreleri kırıyor ancak içlerinden herhangi bir hazine çıkmıyor. Bu taşların benzerleri hala Bosna Hersek’ te bulunuyor. Kürelerin yapılma nedeniyse bilinmiyor.

3- 14 Milyon Yıllık Araç Parçaları

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Dr. Koltypin’ e göre bundan milyonlarca yıl önce ileri teknolojiye sahip uygarlıklar vardı. Aşağıda görülen fotoğraftaki izler o dönemdeki araçların izleri olduğu öne sürülüyor. Rus jeologlara göre resimdeki izler 14 milyon yıllık ve bilinmeyen gelişmiş bir antik uygarlığın o dönemde kullandığı araçların kalıntısı.

Birçok bilim insanına göre bu gezegene bizden önce birçok uygarlık hükmetmişti. Hatta bazıları bu uygarlıkların ileri uygarlıklar olduğunu düşünüyor. Dr. Koltypin ve birçok yazara göre bu araba izleri bizden önce birçok gelişmiş uygarlığın yaşadığının kanıtı.

2- 2 Milyon Yıllık Doğal Nükleer Reaktör

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

1972’de bilim insanları Gabon’da doğal bir nükleer reaktör buldu. Bilim insanları o günden beri başka bir gezegenden gelmemiş olmasına rağmen böyle bir reaktörün nasıl var olabildiğini araştırıyor.

Uzmanlara göre iki milyar yıldan daha uzun bir süre önce, Afrika’da bulunan bir uranyum birikintisinin bir kısmı kendiliğinden nükleer füzyon geçirdi. Bilim insanlarına göre bu nükleer güç çok büyük bir enerji üretemez. Bu reaktörün gücü yaklaşık olarak günümüzdeki reaktörlerin eşik değerlerine eşit.

1- Sualtında Bulunan Dev Bıçak

Dünya'da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Bu ilginç resim hakkında pek fazla bilgimiz yok. Fotoğrafta deniz tabanında 3 dalıcı tarafından kaldırılan devasa bir bıçak görülüyor. Bu fotoğraf sosyal medyada çokça yayıldı ve bazı insanlar tarafından devlerin yaşadığının kanıtı olarak görülüyor.

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yanlış bilmiyorsam dünyada yedi defa kurulduğu ve insanlar yoldan çıkıp inançlarını kaybedince dünyada yaşam sıfırlanır hayat yeniden başlamış biz din derslerinde böyle öğrendik ama bir şey daha var bilim dinsel eğitimi ve öğretimi kabul etmez mantıklı bir açıklama ister

Bu 5 Şeyi Yapıyorsanız Duygusal Olarak Zekisinizdir

Her İnsanın Benzersiz Bir Beyin Anatomisine Sahip

Her İnsanın Benzersiz Bir Beyin Anatomisine Sahip