Dünya’daki Her 6 Kişiden Biri Kısır Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu durumun yaygın olduğunu vurgulayan yeni bir raporuna göre, küresel olarak tahminen 6 kişiden 1’i kısırlıktan etkileniyor.

DSÖ’nün pazartesi günkü raporuna göre, bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra gebe kalamama olarak tanımlanan kısırlık oranları tüm ülke ve bölgelerde benzer bir durum olarak görüntüleniyor.

Dünya'daki Her 6 Kişiden Biri Kısır Olabilir
Dünya Sağlık Örgütü, kısırlığın dünya genelinde 6 kişiden 1’ini etkilediğini söylüyor.

DSÖ’de doğurganlık araştırmaları uzmanı Dr. Gitau Mburu pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Analizimize göre, yaşam boyu kısırlığın küresel yaygınlığı %17,5’ti, bu da her 6 kişiden 1’inin bunu yaşamları boyunca yaşadığı anlamına geliyor” dedi. Kısırlığın yaşam boyu yaygınlığı ülkelerin gelir sınıflamasına göre farklılık göstermiyor” dedi. “Yaşam boyu yaygınlık, yüksek gelirli ülkelerde %17,8 ve düşük ve orta gelirli ülkelerde %16,5 idi, bu da önemli veya önemli bir fark değildi.”

Rapora göre, insanların doğurganlık tedavilerine ne kadar harcadığı ve bu tür tedavilere ne kadar erişilebilir olduğu konusunda farklılıklar var. Mburu, “En fakir ülkelerdeki insanların, daha zengin ülkelere kıyasla gelirlerinin önemli ölçüde daha büyük bir oranını tek bir tüp bebek döngüsüne veya doğurganlık bakımına harcadığı bulundu” dedi.

Sağlık hizmetlerine erişimde.” NYU Langone Fertility’de üreme endokrinologu ve kısırlık uzmanı Dr. David Keefe, küresel halk sağlığı grupları tipik olarak aşırı nüfusa büyük bir halk sağlığı sorunu olarak dikkat çekiyor, bu nedenle DSÖ raporunun kısırlığa ışık tutması sadece şaşırtıcı değil, aynı zamanda memnuniyetle karşılanıyor, dedi. Merkezi New York’ta.

“Bu rapor içerik açısından beni şaşırtmadı, çünkü bir süredir kısırlığın herkesin düşünmek istediğinden çok daha yaygın olduğu biliniyor. Çocuk sahibi olmak ve aile sahibi olmak, insanlar için evrensel bir hayal ya da özlem. Her ülkeden, her bölgeden. Beni şaşırtan, Dünya Sağlık Örgütü’nün bunu desteklemek için ortaya çıkmasıydı” dedi.

“Nüfus cephesinde diğer ayağın düştüğü hoş bir kabuldü” dedi. “Bunun dünya çapında bir sorun olduğunun ve politika ve strateji açısından buna daha fazla dikkat gösterilmesi gerektiğinin kabulü memnuniyetle karşılanmaktadır.”

Bu dünya çapında bir sorun

Dünya'daki Her 6 Kişiden Biri Kısır Olabilir
Kısırlık dünya çapında 6 kişiden 1’ini etkiliyor

On yıl içinde türünün ilk örneği” olarak tanımlanan DSÖ raporu, 1990’dan 2021’e kadar olan kısırlık verilerinin bir analizini içeriyor. Veriler, kısırlık prevalansı hakkında daha önce yayınlanmış 133 çalışmadan oluşuyor.

Mburu, “Bu analizin amacı, farklı ülkelerden gelen mevcut tüm verileri analiz ederek, farklı çalışma yaklaşımlarını dikkate aldığımızdan emin olarak, kısırlık yaygınlığının küresel ve bölgesel tahminleri hakkında güncellenmiş veriler oluşturmaktı” dedi.

Bu verilere dayanarak, araştırmacılar kısırlığın yaşam boyu yaygınlığının 2022’de %17,5 olduğunu tahmin ediyor. Şu anda veya geçmişte herhangi bir noktada kısırlık yaşayan kişilerin oranı anlamına gelen kısırlığın dönemsel yaygınlığı, 2022’de %12,6 olarak bulundu. Veriler, bölgeler arasında kısırlık prevalansında bazı farklılıklar gösterse de yaşam boyu en yüksek yaygınlık %23,2 ile Batı Pasifik’te, en düşük oran ise %10,7 ile Doğu Akdeniz’dedir. Bu verilere göre bu bölgesel farklılıklar önemli veya kesin değildir.

Araştırmacılar ayrıca, küresel kısırlık oranlarının zaman içinde artıp artmadığını da belirlemediler. “Bu rapor için analiz ettiğimiz veriler 1990’dan 2021’e kadardı ve o dönemde kısırlık oranlarında artış olduğuna dair kanıt görmedik. Bununla birlikte, verilerin düzenlenme şekli, bu soruyu yanıtlayacak şekilde gerçekten organize edilmedi” dedi. “Elimizdeki verilere dayanarak kısırlığın arttığını veya sabit olduğunu söyleyemeyiz”

Önemli bir halk sağlığı sorunu

Dünya'daki Her 6 Kişiden Biri Kısır Olabilir

Erkek veya dişi üreme sistemini etkileyen kısırlık, ilaç, cerrahi veya tüp bebek veya IVF gibi yumurta ve spermin bir laboratuvar kabında birleştirildiği ve döllendikten sonra rahme yerleştirildiği yardımcı üreme teknolojileri ile tedavi edilebilir. (IVF, kısırlık tedavisinde diğer yardımlı üreme yöntemleri başarısız olduğunda kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.)

DSÖ Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı ve Araştırma Departmanı Direktörü Dr. Pascale Allotey pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kısırlık, üreme yaşamları boyunca dünya çapında 6 kişiden 1’ini etkileyen önemli ve yaygın bir sağlık sorunudur.” Allotey, buna rağmen kısırlığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisine yönelik çözümlerin “yetersiz finanse edildiğini” ve yüksek maliyetler nedeniyle birçok hasta için “erişilemeyeceğini” söyledi.

Kısırlık, etkilenen insanların yaşamları üzerinde geniş kapsamlı olumsuz etkileri olabileceğinden, önemli bir halk sağlığı sorunudur” dedi. “DSÖ, uygun fiyatlı yüksek kaliteli doğurganlık bakımına evrensel erişim, kısırlığın sağlık politikası ve programlarında anlamlı bir şekilde ele alınmasını sağlamak için geliştirilmiş veriler ve bu konunun sağlık araştırmaları ve politikasında artık bir kenara atılmamasını sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyor.”

Mburu, kısırlığın ruh sağlığı üzerinde de etkileri olabileceğini, anksiyete, depresyon ve yakın partner şiddeti risklerini artırabileceğini sözlerine ekledi. Mburu, “Mesajımız, farklı ülkelerdeki popülasyonların ihtiyaçlarına yanıt verirken kısırlığın bir öncelik olarak dahil edilmesi gerektiğidir” dedi. “Bunun nedeni, insanların DSÖ tarafından tanımlanan şekilde mümkün olan en yüksek zihinsel, sosyal ve fiziksel sağlık standardını elde etmeyi bekleme hakkına sahip olmalarıdır.”

Dünya'daki Her 6 Kişiden Biri Kısır Olabilir

Bir endokrinolog ve doğurganlık uzmanı olan ve Carrot Fertility’nin kurucu ortağı olan Dr. Asima Ahmad, DSÖ’nün yeni verilerinin, daha önce düşünülenden daha fazla insanın doğurganlık sigortasına ve yüksek kaliteli bakıma erişime ihtiyaç duyduğunu pekiştirdiğini söyledi. İşverenlerin doğurganlık yardımları oluşturmasına yardımcı olan şirket.

Erişimde eşitsizlikler yaşama eğiliminde olan Siyah kadınlar gibi, bakıma bu tür erişime sahip olanlarda eşitsizliklerin ortaya çıktığını ekledi.

“Bu eşitsizliklerin küresel düzeyde var olmalarına şaşırmadım çünkü kısırlığın farklı popülasyonları nasıl etkilediği ve bazı popülasyonların nasıl sınırlı erişime sahip olduğu ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eşitsizlikleri zaten yurt içinde görüyoruz.

Yeni DSÖ raporunda yer almayan Ahmad, “Sonunda eriştikleri erişimle bile, örneğin, daha düşük bir başarı oranına ve hatta daha yüksek bir düşük oranına sahip olacaklar” dedi.

“Pek çok insan, kısırlığa neyin neden olduğu, onu nasıl tanıyacağınız ve sonra sizde olduğunu öğrendiğinizde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda klinik olarak incelenmiş kanıta dayalı bilgilere erişemiyor” dedi.

Çeviren: Can Dinlenç

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İnsanlarda Neden Gamze Var, Bilimsel Sebebi Nedir?

    İnsanlarda Neden Gamze Var, Bilimsel Sebebi Nedir?

    Fotosentezin Bildiğimiz Gibi İşlemediği Keşfedildi

    Fotosentezin Bildiğimiz Gibi İşlemediği Keşfedildi