Dünyadaki Son Beyaz Zürafalardan İkisi Kaçak Avcılar Tarafından Katledildi

Kenya’nın Garissa Eyaleti’ndeki doğa koruma alanında bulunan orman bekçileri, daha önce kaybolan iki nadir beyaz zürafa ‘nın iskelet kalıntılarını buldu.

Twitter ‘da yayınlanan bir açıklamaya göre, cesetler bir anneye ve 7 aylık bir yavruya ait. Görünüşe göre cesetler dört aydır orada. Tüm işaretler, hayvanların kaçak avcılar tarafından öldürüldüğünü gösteriyor.

Dünyadaki Son Beyaz Zürafalardan İkisi Kaçak Avcılar Tarafından Katledildi
Tanzanya ve Kenya’da görülen bu zürafaların beyaz olması, lösizm olarak adlandırılan genetik durumdan kaynaklanıyor.

Bu, topluluk ve Kenya için çok üzücü bir gün. Koruma Müdürü Muhammed Ahmednoor, açıklamasında, ” Dünyadaki beyaz zürafaların tek koruyucuları bizim topluluğumuz “dedi.
Kaçak avcılar henüz tespit edilemedi.

Kenya Vahşi Yaşam Hizmeti, şu anda cinayetleri inceliyor. Koruyucular, bir beyaz zürafa ‘nın yetişkin bir erkek olarak parkta kaldığını ve dünyanın son beyaz zürafası olabileceğini söyledi.

Beyaz zürafa ‘ların albino olmadığını belirten korumacılar, lösizm adı verilen bir durumun derinin pigment kaybetmesine neden olduğunu da belirttiler. Lösizm birçok memeliyi etkiler, ancak zürafalarda oldukça nadirdir.

Bu Kenya’ya özgü zürafa ailesinin dışında, Afrika’da sadece bir beyaz zürafa daha tespit edildi; Kenya Northern Rangelands Trust ‘a göre en son Ocak 2016’da Tanzanya Tarangire Milli Parkı ‘nda görülmüştür.

Beyaz veya başka türlü tüm zürafalar, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından tehlike altında kabul edilir. Zürafa Koruma Vakfı’nın (GCF) bir tahminine göre yaklaşık 15.780 birey vahşi doğada kalıyor.

Dünyadaki Son Beyaz Zürafalardan İkisi Kaçak Avcılar Tarafından Katledildi

Bu, 30 yıl önce vahşi doğada kaldığı tahmin edilen yaklaşık 36.000’den, yaklaşık % 56’lık bir düşüşü temsil ediyor. Hayatta kalmalarına yönelik ana tehditler yaşam alanlarının kaybı (insan aktiviteleri nedeniyle) ve kaçak avcılıktır.

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY / K: Live Science

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bir Beyin Cerrahına Göre İnsan Kafası Nakli Nasıl Sağlanabilir?

Bir Bilim İnsanı 3.5 Milyon Yıllık Bakteriyi Kendisine Enjekte Etti