içinde ,

Dünyalı Mikroplar Mars Gölünde Yaşayabilir Mi?

Dünyalı Mikroplar Mars Gölünde Yaşayabilir Mi

Olası görünmüyor. Ancak henüz tüm olasılıkları değerlendiremedik.
Mars, dünya’daki yaşam koşullarından çok farklı yaşam koşullarına sahip. Bulunan kanıtlar, Mars’ın ilk dönemlerindeyüzeyinde muhtemelen okyanusların bulunduğunu göstermeye devam ederken, günümüzden en az bir milyar yıl önceden beri kuru.

P. halocryophilus kolonileri, perklorat stres koşullarında yetiştirilmiş, normal şartlarda ki halindenaz gelişmiş, ama hala yaşıyorlar.

İlgili: Mars’ta Keşfedilebilecek 8 Havalı Yer
Mars gezegeni, soğuk ve kurak bir hale geçerken, hidrojen peroksit ve perklorat gibi kimyasallar yüzeyinde birikti. Bugün Mars’ta herhangi bir yaşam varsa, bu biyoloji dostu olmayan bileşiklerin varlığına adapte olmak zorunda kalacaktır.
Astrobiology dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, Berlin Teknik Üniversitesi’nden JacobHeinz ve arkadaşları, Dünya mikro organizmalarının ne kadar klorür ve perkloratta tolere edebileceğini ve bu kimyasalların varlığına nasıl adapte olduklarını bildirmektedir.
Test için Planoooccushalocryophilus organizmasını kullanarak,Yüksek Kanada Arktik soğuk ve tuzlu ortamında yetiştirildiler. Farklı sıcaklıklarda daha yüksek ve daha yüksek perklorat ve klorür konsantrasyonlarına maruz bıraktıktan sonra, bilim insanları P. halocryophilus’un şimdiye kadar test edilen tüm mikroorganizmaların sodyum perkloratına en yüksek toleransı gösterdiğini buldular.
Bu karasal mikropların geçtiğimiz yıl RobertoOrosei ve İtalyan meslektaşları tarafından tarif edildiği gibi bir yeraltı Mars gölünde yaşayabileceği anlamına gelmez. Mars yörüngesinden radar ölçümleri ile tespit edilen gölün, yaklaşık -68oC bir sıcaklığa sahip olduğu ve bu nedenle suyu sıvı tutmak için perkloratı son derece yüksek konsantrasyonlarına sahip olması gerekiyor.
Halocryophilus’in Mars’ta yaşayabilmesi zor gözüküyor. Bununla birlikte, hayatta kalma sorunsalı kapanıyor olabilir. Heinz ayrıca daha yüksek konsantrasyonlarda sodyum perklorat konsantrasyonlarında büyüyebilen bir mantar buldu (% 20’ye kadar). Kalsiyum klorür gibi test edilmiş diğer kimyasallar için ise yüksek konsantrasyonlarda düşük sıcaklıklarda organizmalar tarafından tolere edilebiliyor.
Eğer Marslı mikroplar uzun süre toksik kimyasallar olarak gördüklerimizin yüksek konsantrasyonlarına maruz kalırlarsa, Dünya organizmalarından daha iyi adapte olabileceklerini ifade eder. Ne de olsa bizimki bir okyanus gezegenidir ve dünyada perkloratlara adaptasyonun avantajlı olduğu çok az yer vardır.

 Bunlar da ilginizi çekebilir:

1 Milyonluk Mars Kolonisini Nasıl Beslersiniz?
Mars’taki 7. Yılında Curiosity’nin Bize Gösterdiği 7 Muhteşem Şey
Mars’ın Metan Gizemi ve Yaşamdaki Etkileri Hakkında Yeni Bir Fikirler
NASA yetkilisi: Dünya, Mars’ta yaşam olup olmadığını öğrenmeye hazır değil
Nasa’nın Curiosity Rover’ı Mars’ta Eski Bir Vaha Buldu.
Yazar: Fatma Betül ÖZDEMİR
Kaynak

  • 22 Aug 2019, Dirk Schulze-Makuch, Could Earth MicrobesSurvive in a Martian Lake?

(https://www.airspacemag.com/daily-planet/could-earth-microbes-survive-martian-lake-180972965/#0gvP01zXTH6V5bOv.99)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir