Dünyanın En Büyük Buzdağı Ölüm Yürüyüşüne Mi Başladı?

23 Nisan Perşembe günü Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-1 uydusu tarafından çekilen yeni görüntüler, Antarktika’nın kuzeyinde suların ısınmasıyla A-68 adlı devasa 175 km2 buz kütlesinin ayrıldığını ortaya çıkardı.

BBC News’e konuşan buzul bilimci Adrian Luckman, her ne kadar Temmuz 2017’de A-68’den ayrılan ve daha sonra Larsen C adını alan buzullardan beri yaşadığı ikinci büyük ayrılma olayı olsa da, oluşan çatlağın, buzdağı için sadece sonun başlangıcını gösterdiğini ifade etti.

Dünyanın En Büyük Buzdağı Ölüm Yürüyüşüne Mi Başladı?

3 yıldır buzulları takip eden İngiltere Swansea Üniversitesi buzul bilimcisi Adrian Luckman,

Bu çöküşün aslında bizlere sonun fragmanı olduğunu ve bu çöküşün yıllara yayılacağını belirtiyor.

A-68, Antarktika’dan ilk ayrıldığında, yaklaşık 6000 km2 büyüklüğündeydi. (New York’un beş şehrini beş kez içine alabilecek büyüklükte). Mevcutta Weddell Denizi civarında 3 yıldır yaşadığı yaklaşık 5100 km2‘lik buz kütlesi kopmasına rağmen, dünyanın serbest yüzen en büyük buz kütlesi rekorunu elinde bulunduruyor.

(Not: Şimdiye kadar tanımlanan en büyük buzdağı A-68 değil. Rekor 2000 yılında Antarktika’dan kopan ve parçalanmadan önce 11.000km2 olan B-15 buzdağına aittir).

Buzdağı A-68’in uydu görünümü (Resim: © ESA / SENTINEL-1)

Etkileyici boyutuna rağmen, aslında A-68’in kalınlığı oldukça incedir. Luckman daha önce web sitesinde “160 mil uzunluğunda, sadece birkaç yüz metre kalınlığında, Buzdağı A-68’in en-boy oranı, tipik olarak hayal edilen bir buzdağından daha çok bir kredi kartı gibidir.” Ve “Açık denizde bu kadar ince ve kırılgan bir şeyin bu kadar uzun sürdüğüne sürekli şaşırıyorum,” ifadeleri ile bize durumu özetlemiştir.

Bu incelik sebebiyle A-68,özellikle Antarktika’nın kuzeyinde bekleyen güçlü akımlara ve artan sıcaklığa karşı savunmasız hale gelir. Ancak Luckman,dağın kenarlarından kopup kendi adını alacak kadar büyük olabilecek parçaları sebebiyle, A-68’in daha uzun yıllar yaşayacağını da sözlerine ekledi.

Buna örnek olarak da perşembe günü ayrılan ve adı A-68c olarak adlandırılması muhtemel buz dağını örnek gösterdi. Buzdağının ileriki zamanlarda nasıl bir yol izleyeceğini de dört gözle bekliyor.

Başak BOYACI / Kaynak: Live Science.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeye Altı Yeni Covid-19 Belirtisi Eklendi. İşte Yeni Koronavirüs Belirtileri

Gökbilimciler, kara delik tarafından yutulduktan sonra hayatta kalan bir yıldız buldular