Dünyanın En Büyük Dinozoru Keşfedildi

Dünyanın en büyük dinozoru ilke defa 2012 yılında kemikleri bulunan Patagotitan Mayorum’dur. Et obur olan Patagotitan Mayorum iki otobüs ya da yarım futbol sahası boyutlarına sahip.
Daha önce görmüş olduğunuz tüm canlı boyutlarından kat be kat büyük olan bu dinozor tam tamına 10 fil ağırlığına sahip ve yaklaşık olarak yarım futbol sahası kadar büyük. 2012 yılında kemikleri bulunan Patagotitan Mayorum türü dünya üzerindeki en büyük dinozor olma özelliğini taşıyor. Bir çiftçi tarafından bulunan 6 farklı Patagotitan mezarından çıkarılan 150 değişik fosili birleştiren arkeologlar, dünyaya gelmiş geçmiş en büyük ot obur dinozorlarından birinin fosilini keşfetmiş oldular.

Patagotitan-mayorum

Tahmini 76 ton ağırlığa sahip olduğu söylenen bu dev dinozorun karşısına çıkacak olan Trannasaurs Rex’ler bile bir hayli küçük kalıyorlar. Yaklaşık olarak 100 milyon yıl önce yaşadığı varsayılan bu canlının burnundan kuyruğuna kadar olan mesafenin 37 metre uzunlukta olduğu düşünülüyor. Bu ölçülerle mavi balinadan bile daha büyük olan bir canlının karada yürümüş olduğu ortaya çıkarıldı. Yüksekliği 6 metreyi bulan Patagotitanlar, boyunlarını yukarı kaldırarak yüksek yerlere ulaşabiliyordu.

biggest_dino-4

Araştırmacılar Sauporod ailesinin üyeleri olan Patagotitan benzeri daha büyük dinozorların keşfi devam ediyor. Daha önce keşfi gerçekleştirilen Argentinosaurus da bu büyük dinozorlardan bir tanesi. Yaklaşık olarak 80 ile 90 ton olduğu düşünülen Argentinosaurus, bu ağırlığına rağmen Arjantin’deki Paleontoloji Müzesi’nde bulunan omurga fosiline göre Patagotitanlardan %10 oranında daha küçük.

Geçmişte yaşamış olan bu efsanevi canlılara ilişkin her geçen gün yeni bir keşif gerçekleştiriliyor. Özellikle büyük boyutlu olan dinozorların keşfi bilim dünyasında heyecan yaratıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Gizemli Gezegen Nibiru Çarpmak Üzere Dünya ya Doğru Mu Geliyor

    Hayvanlardan İnsanlara Organ Nakli Olanaklı Hale Geliyor