Dünyanın En Büyük Volkanı Ünvanı El Değiştirdi

Havai’deki Mauna Loa, yeni yapılan araştırmaların eski kriterleri değiştirerek Tamu Massif’i diskalifiye etmesiyle yeniden dünyanın en büyük kalkan volkanı haline geldi. Kalkan volkanları büyük, yaygın ve düşük yoğunluklu volkanlardır. Yenilenen manyetik taramaların ardından Tamu Massif’in bir kalkan volkan değil, okyanustaki platoların yer değiştirmesiyle oluşmuş çok daha büyük bir yapı olduğu açığa çıktı.

Araştırma sırasında volkan bölgesinde manyetik anormallikler olduğu saptandı ve Dünya’nın manyetik alanının saptığı düşünüldü. Bu sapmalar Dünya’nın var oluşundan beri birkaç defa gerçekleşmiş şeylerdir.

Tamu Massif’in de bu sapmalar sırasında oluştuğu tahmin ediliyor. Bu aynı zamanda Tamu Massif’in neden 3 okyanusun buluşma noktasında oluştuğunu da açıklıyor.

Araştırma sırasında son 5 yılda araştırma gemileri tarafından toplanmış 4.6 milyon veri analiz edildi ve diğer araştırma gemilerinden birisi olan Falcon gemisinin oluşturduğu manyetik alan haritası ile birlikte yorumlandı.

Dünyanın En Büyük Volkanı

Çalışmayla yalnzca Tamu Massi yeniden sınıflandırılmadı. Ayrıca okyanus platolarının nasıl oluştuğu da açıklanmış oldu. Sanılanın aksine volkanik aktivitenin fazla olduğu bu alanlardaki platolar deniz yüzeyinin yayılmasıyla oluşmuyor.

Tamu Massi’nin oluşumu bunun yanlışlığını kanıtladığı gibi volkanik lav akıntılarıyla ilgisi olmadığını da kanıtladı.

Araştırmacılardan Sager açıklamasında ‘Bilimsel sonuçlar her zaman yanlışlanabilir. Önceki açıklamalarda beni rahatsız eden bir şey vardı, ben de yeniden bilgi toplayarak farklı bir yol önerdim ve yeni sonuçlara ulaştık. Bilimsel araştırma yaparken her zaman ulaştığımız bilgileri tekrar tekrar kontrol etmeli ve doğru bilgiye ulaşmak için mümkün olduğunca çok çalışmalıyız.’’ dedi.

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Kaynak: https://www.sciencealert.com/an-unexpected-discovery-just-changed-the-ranking-of-earth-s-biggest-volcano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bukalemun Teorisi yerçekimi ile ilgili anlayışımızı değiştirebilir

Peptitler, yaşamın ilk nasıl oluştuğuna dair bulmacanın eksik bir parçası olabilir