Dünyanın En Eski Filmi Yapay Zeka ile Yenilendi

YouTuberDenisShiryaev, dünyanın bilinen en eski hayatta kalan film görüntülerini yenilemek için yapay zeka kullandı.14 ekim 1888’de Fransız mucit Louis Le Prince tarafından çekilen sessiz kısa film Roundhay Garden Scene, ilk sinema filmi olarak bilinir. Aynı zamanda film Guinness Rekorlar Kitabına dünyada varlığını sürdürebilen en eski film olarak geçmiştir.

Film, Joseph ve Sarah Whitley (Le Prince’in kayınpederi) dahil dört kişilik bir grubu gösteriyor. Bu görüntülerde insanlar bahçede daire çizerek yürümekte ve gülmektedirler.Saniyede 12 kare hızında kaydedilen bu ilk sinema filmi teknolojinin gelişiminde ileriye doğru inanılmaz bir adımı işaret ediyor.

Efsanevi videoyu yenilemek için YouTuberDenisShiryaev,yapay zeka kullanarak orijinal videonun karelerini renklendirdi. Videoda açıklandığı gibi, ScienceMuseum UK web sitesi koleksiyonundaki videoyu ve fotoğrafları alarak işe başladı. Tek tek kareler daha sonra algoritmalar kullanılarak ortalandı ve parlaklık seviyeleri daha tutarlı hale getirildi. Karelere bir renk tonu ekledikten sonra, filme daha gerçekçi bir akış vererek, eksik karelerin “boşluklarını doldurmak” için çok sayıda ağ kullanıldı. Son olarak, filme biraz daha fazla derinlik kazandırmak için arka plan sesleri eklendi. (Aşağıdaki videoda bahsedilen bilgilere ulaşabilirsiniz.)

Filmdeki yaşlı kadın Sarah Whitley, filmin çekilmesinden 10 gün sonra öldü. Ardından, Le Prince 1890’da Fransız Dijon bölgesine doğru bir tren yolculuğunda gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Cesedi ve bavulları hiç bulunamadı.

YouTube kanalında, 1896’da Moskova sokaklarından 1913’te Tokyo’ya kadar geçen 130 yıla ait bir çok yeniden düzenlenmiş videolara ulaşabilirsiniz, bu yüzden mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Beyda GÜLAL

Yünlü Gergedanların Ne Sebeple Öldüğünü Artık Biliyoruz ve Sebebi İnsanlar Değil!

Güneş sistemimizdeki en büyük çarpışma kaynaklı krater keşfedilmiş olabilir