‘Dünyanın en eski gemi enkazı’ Karadeniz’de bulundu

Arkeologlar, Karadeniz’in derinliklerinde “dünyanın en eski korunmuş gemi enkazını” keşfettiklerini açıkladı. Karadeniz Deniz Arkeoloji Projesi (MAP) ekibi 23 metre boyundaki gemiyi deniz yüzeyinin yaklaşık 2 kilometre altında, direği dümeni ve kürekleriyle aynen muhafaza edilmiş halde buldu.

Bulgaristan açıklarında keşfedilen 2400 yıllık geminin Antik Yunan döneminde ticaret için kullanıldığı düşünülüyor.

'Dünyanın en eski gemi enkazı' Karadeniz'de bulundu
Gemi enkazının şekli

Arkeoloji ekibi, geminin oksijen eksikliği sayesinde bu kadar iyi muhafaza edildiğini söylüyor. Ekip, bu tür bir gemiyi yalnızca Antik Yunan dönemine ait seramik vazolardaki figürlerde gördüklerini vurguluyor.

Londra’daki British Museum’da sergilenen Antik Yunan & Roma döneminden kalma “Siren Vase”daki figürler, keşfedilen gemi enkazına birebir benziyor.

Southampton Üniversitesi’nde yapılan karbon tarihi saptama ile buluşun “insanlığın en eski el değmemiş gemi enkazına” ait olduğu da belirlendi.

60’tan fazla gemi enkazı bulundu 

'Dünyanın en eski gemi enkazı' Karadeniz'de bulundu
İngiliz-Bulgar ekibi, Karadeniz enkazının MÖ 4. yüzyıla, belki de Siren Vazosunun boyanmasından 100 yıl sonrasına kadar uzandığına inanıyor.

Uluslararası arkeologlar, bilim insanları ve denizaltı araştırmacılarından oluşan uluslararası ekip 3 yıllık bir özel görev için Karadeniz’in derinliklerinde.

Şu ana dek 60’tan fazla gemi enkazı keşfettiler.2 kilometre derinliğinde ortaya çıkan ve Antik Yunan dönemine ait olduğu düşünülen gemi enkazının, bulunduğu derinlikteki oksijen seviyesinin çok düşük olması nedeniyle bugüne kadar bozulmadan kalabildiği belirtiliyor.

Güney İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden Jon Adams, “Klasik dünyadan kalma ve 2 kilometre derinlikte bir geminin sağlam bir şekilde bulunması, düşünmeyeceğim bir şeydi. Bu durum gemi yapımına ve antik dünya denizciliğine ilişkin anlayışımızı değiştirecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Ay’da Yürüyen 4. İnsan Astronot Alan Bean Röportajı

Hawking'in ölmeden önce kaydettiği mesaj: 'Trump'ın seçilmesi bilim insanlarına küresel bir isyan'