Dünyanın En Hızlı Ayakkabısı Üretildi!

Dünyanın en hızlı ayakkabısı hızınızı %250 oranında arttırmayı vadediyor, Pittsburgh merkezli girişimci firma “Shift Robotics” tarafından tasarlanan bu ayakkabı, yürüyüşünüzü ekstra bir enerji harcamadan %250 oranında arttırıyor ve satış bu ayakkabılardan 1 çifte sahip olmak 1400 $ fiyata mal oluyor.

en hızlı ayakkabı
Dünyanın en hızlı ayakkabısı üretildi

Yavaş yürüyüş: Bisiklet, mobilet, kaykay gibi araçların kullanımı çevresel açıdan olumlu yönleriyle ele alınmakta ve trafik yoğun olduğu bölgelerde alternatif olarak tercih edilmekte. Fakat çevresel yönden faydalı olsa da bu araçların kullanımını; beceri gerektirmesi ve kaza gibi birtakım olası riskler içermesi sebebiyle kimilerine zor görünmekte ve bunun karşılığında yürüyerek bu mesafenin katedilmesi tercih edilmektedir. Fakat bu da kimileri için oldukça yavaş, yorucu ve bir nebze acı vericidir.

XUNJIE ZHANG

xunjıe zhang sözü
“Hızlanmak için daha hızlı, yavaşlamak için daha yavaş yürüyün.”

Moonwalkers

İşe gidip gelirken mobilet kullanan makine mühendisi Xunjie Zhang, başına gelen tehlikeli olaylardan sonra, insanların ekstra çaba sarfetmeden ve çeşitli kaza riskleriyle yüzleşmeden daha hızlı ulaşım sağlamalarına ilişkin konuyu çözmeyi kendisi için bir mesele haline getirdi.

Carnegie Mellon’un Robotik Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra mühendis, robotiks ve tasarımcılarla birlikte Shift Robotics isimli girişimi kurdular ve yürüme hızını %250 oranında arttırabilen, ayakkabı ile paten arası bir ürün olan “Moonwalkers” isimli ürünlerini geliştirdiler.

Peki nasıl?

Moonwalker, halihazırda varolan ayakkabınızın altına bağlanacak bir aparat olarak tasarlanmıştır. Bu aparatı etkinleştirmek için topuklardan birinin kaldırılması ve yere indirirken biraz döndürülmesi gerekmektedir. Devre dışı bırakmak için ise, yine aynı topuğun kaldırılıp indirilmesi yeterlidir.

dünyanın en hızlı ayakkabısı
Dünyanın en hızlı ayakkabısı üretildi ve sonuçlar taktire şayan

Etkinleştirildiğinde, sensörler yürüyüş sırasındaki verileri toplamakta ve makine öğrenimi algoritmaları yoluyla bu verileri her bir ayakkabının altındaki sekiz motorlu tekerleğin dönme hızını kontrol etmek için kullanmaktadır. Konuyla ilgili olarak Xunjie Zhang; “Dengelemeye ihtiyacınız yok. Hızlanmak için daha hızlı, yavaşlamak için daha yavaş yürüyün.” diye ifade ediyor.

Ortalama yürüme hızı saatte yaklaşık 5 km olarak düşünülebilir. Bu da; 1 km mesafenin 12 dakika gibi bir sürede katedilmesi anlamına gelir. Fakat Moonwalker ile saatteki hız yaklaşık olarak 12 km hıza çıkartılabilir ve 1 km mesafe yol almak için gereken süre 5 dakikaya düşürülebilir. Bu hız özünde iyi bir koşu temposuna eşdeğerdir ama terlemek dışında…

Bu deneyim, bir havaalanında yürüyen bant üzerinde yürümeye benzer olarak tanımlanıyor. Ek bir çaba harcamadan daha hızlı bir yürüyüş…

Ayakkabı üzerindeki bu tekerlekler kendiliğinden dönmeyecek bir biçimde tasarlandıklarından dolayı, yokuş aşağı düşme konusunda endişe yaratmamaktadır. Durmak için yapılması gereken tek şey; her zaman olduğu gibi, yürümeyi bırakmak. En yüksek hızdayken dahi 1 metre içerisinde durmak mümkün. Bu da günlük yaşantımızda hemen hemen hızlı bir yürüyüş sırasında durabilmek için gerekli mesafeye eşdeğer.

Ayrıca firma, ayakkabıların bozuk kaldırımlar da dahil olmak üzere engebeli kentsel arazilerde başarılı performans sergilediğini belirtiyor. Shift, “Engebeli arazilerde ve zorlu yollarda ilerlemek üzere daha büyük çaplı tekerlekleri simüle etmek için üst üste binen tekerleklerden oluşan 8 tekerlekli patentli aktarma organlarımızı tasarladık ve bu tasarım Arnavut kaldırımlı sokaklarda kolayca hareket edebilir.” diye ifade ediyor.

Daha detaylı

Moonwalker’ların yaklaşık 9,5 km gibi bir şarj kapasitesine sahip ve USB-C ile tamamen şarj etmek 1,5 saat süremekte. Her bir ayakkabı 1,9 kg ağırlığında ve bu nedenle merdiven çıkarken giymek için biraz ağırlar. Ayrıca Moonwalker’lar, erkekler için 9 ila 12 (Türkiye standardına göre değişmeli) ve kadınlar için 10,5 ila 13,5 (Türkiye standardına göre değişmeli) aralığındaki ayakkabı numarana en uygun biçimde uymaktadır.

Bununla birlikte kadınlarda alt sınır 7 numaraya kadar kadar, erkeklerde ise üst sınır 14 numaraya kadar beta testlerinin gerçekleştirildiğini ve herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtilmektedir. Bununla birlikte önerilen kullanıcı ağırlık limiti 100 kg dolaylarındadır. Ancak Shift, daha yüksek ağırlığa sahip kişilerin de kullanabileceğini belirtiyor. Yalnızda daha düşük bir maksimum hız ve daha kısa şarj menzili yaşama durumunu olası görüyor.

2023 yazında teslim edilecek olan ABD’deki müşterilere 1.399 $ fiyatıyla Moonwalker satıyor. 50 $ iade edilebilir depozito ile bir çift ayırıp ve geri kalan miktar, şirketin teslimat tarihini belirtmesinin ardından gerçekleştirilebilir.

İlginizi çekebilir: Günlük Yürüyüşlerde Kullanabileceğiniz Yeni Robotik Şortlar 

Çeviren: Anıl KARTAL

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    sinek beyni

    İlk Defa Bir Böceğin Beyninin Tam Haritası Çıkarıldı

    fare gen değişimi

    Bilim insanları, anne olmadan 2 babadan yavru fareler üretti