Dünyanın En İyi Bilim ve Teknoloji Müzeleri

Müzeler, geçmişten günümüze yaşanan gelişmelere ışık tutuyor ve öğrenme sürecini daha kolay hale getiriyor. Bu yazımızda bilim ve teknoloji müzelerini sizler için listeledik.
Exploratorium müzesi – San Francisco: Bu müze, bilimin birçok alanında en heyecan verici, en tuhaf, en şaşırtıcı gelişmelerine ışık tutuyor. Müzenin vizyonunun, genç bilim insanı adaylarını çevrelerini anlama ve sorgulamaya davet etmek olduğu belirtiliyor. Bilimle sanati birlestiren, icindeki her seyi kurcalayip oynayabileceginiz, çocuklar icin eğlenceli oldugu kadar büyükler için de inanılmaz keyifli olan, özellikle birkac kisi gidildiğinde daha da keyifli hale geliyor.  İsviçre Ulaşım Müzesi: Luzern’de bulunan ve 1959 yılında açılan müze, İsviçre’deki ulaşımın geçmişine ışık tutuyor. Müzede, 1900’lerin başından itibaren kullanmaya başlanan araba modellerinden 1:20.000 ölçekli hava araçlarına kadar geniş bir yelpazede araçlar sergileniyor. Avrupa’nın en kapsamlı ulaşım müzesi olan İsviçre Ulaşım Müzesi (Verkehrshaus), hava, kara, deniz ve uzay taşımacılığının yanı sıra telekomünikasyondaki gelişimi interaktif bir şekilde sergiliyor. Simülatör marifetiyle tren kullanabilir, TV-Radyo stüdyolarında programcılık oynayabilir ya da dev bir kuşbakışı fotoğrafın üzerinde yürüyerek İsviçre’yi keşfedebilirsiniz. Müzede ayrıca Planetarium, i-Factory, Arena gibi özellikle çocuklar için çok eğlenceli bölümler var.  The National Air and Space Museum: Washington D.C.’de yer alan bu müze, dünyanın en iyi bilim müzeleri arasında gösteriliyor. Müze, özellikle havacılık alanında ziyaretçilerine görsel bir şov sunuyor. 
The City of Science and Industry: Paris’te bulunan bu müze, keşif, ilaç, uzay, botanik ve endüstriyi kapsayan çok sayıda etkileyici sergiye sahip. Etkileyici bir planetaryum, bir denizaltı, IMAX tiyatrosu (La Géode) ve çocuk oyun alanına da sahip. Müze, yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçi çekiyor.  The Science Museum: Londra’da bulunan müze, 160 yılı aşkım süredir ziyaretçi çekiyor. 500 yıl öncesine de ışık tutan müze, gelen ziyaretçilere robotların evrimini sunuyor.

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu'dan 911 Araması

Ay’ın Karanlık Tarafı İfadesi Doğru mu ?