Dünyanın En Zor Matematik Sınavı

Matematik benim en sevdiğim derslerden biri. Matematiği seviyorum çünkü o, mantığa uygun ve matematiği evrendeki herhangi bir fiziksel olguyu açıklamak için kullanabiliriz. Çevremizdeki dünyayı anlayabilmek için kullandığımız bir dil âdeta.

Matematik bir şeyleri alıp satarken, ölçerken, sayarken, hesaplarken ve onlara yenilikler getirirken kullandığımız bir dil. Fakat özellikle matematiği gerçekten anlamayan, onu güç bulan bizler için matematik bazen zor olabilir.

Sıra sınavlara geldiğinde ise matematik, dahilinde sürüce aksiyomları, teoremleri, ilkeleri, formülleri ve geometriyi barındırdığı için bilhassa çoğumuzun korktuğu bir ders.

1938’den beri bu müsabaka sürüyor !

Bu makalede dünyadaki en zor matematik sınavından bahsedeceğim, William Lowell Putnam Matematik Yarışması’ndan. Bu yarışma, her yılın aralık ayının ilk cumartesi günü Amerika ve Kanada’da gerçekleşen senelik bir matematik müsabakası.

Sınav, Birleşik Devletler’de (Amerika) gerçekleşse de müsabakaya her milletten öğrenci katılabiliyor. Müsabaka Amerika Matematik Birliği tarafından yürütülüyor. Sınav öncelikle lisans öğrencileri için ve kesinlikle matematikten nefret eden öğrenciler için değil.

Müsabaka 1938 yılından beri varlığını sürdürüyor. Yarışma, ayrıca üniversiteler arası ve üniversitelerde gerçekleştirilen akademik yarışmaların destekçisi ve hatiplerinden biri olan kocası William Lowell Putnam adına Elizabeth Lowell Putnamn tarafından kuruldu.

Sınav ise 6 saat süren bir testten oluşuyor. Katılımcılar, toplamda 120 puan eden her biri 0- 10 puan değerinde olan 12 tane matematik sorusunu çözmek için öğrencilere sunulan kısa bir ara ile iki- üç saat kadar oturuyor.

Sınav sadece bireysel öğrenciler için değil ayrıca geldikleri matematik bölümleri için de değerli. Sonunda ise ödüller hem galip öğrencilere hem de 5 farklı üniversitenin matematik departmanları arasından en yüksek puana sahip 3 üniversiteye takdim ediliyor. Bir öğrenci, Amerika Matematik Birliği uyarınca sınava 4’ten daha fazla sayıda katılamaz.

İnanılmaz zeka ve beceri gerektiren sorular

Sınavdaki sorular, müthiş bir zekâ ve eleştirel düşünme becerisi gerektiriyor. Sorular ise o kadar özel ki öğrenciden en ideal matematik bilgisini ve mantıksal düşünmeyi gerektiriyor. Aşağıda da 1958 Putnam Matematik Müsabakasının sınav kağıdındaki ilk sayfaya göz atabilirsiniz:

Matematik Sınavı
1958 Putnam Matematik Müsabakasının sınav kağıdındaki ilk sayfa

Soruların ne kadar zor olduğuyla alakalı bir fikir edinebilmek için, Putnam sınavlarının birinden alınmış 6. soruyu mercek altına alan YouTube kanalı 3BlueBrown tarafından paylaşılmış videoya göz atabilirsiniz.

Eğer gerçekten matematik problemleri çözümlerine ilgiliyseniz, o halde bu platform tam sizin için. Platform kesinlikle sizin düşünme, problem çözme becerilerinizi test ediyor ve sizi dünya çapındaki muhteşem mantık düşünürlerine de maruz bırakıyor.

Çeviren: Salih Demir

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Son On Yılda Yapılan Beş İlginç Arkeolojik Keşif !

    İnsanlığın Refahı İçin Uzayda Nasıl S∈ks Yapılacağını Bulmamız Gerekiyor