Dünyanın Halkaları Neden Yok, İleride Dünya Halkalar Oluşturabilir Mi?

Güneş Sistemi’ndeki tüm gaz devi gezegenlerin (Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün) halkaları varken karasal olanların (Merkür, Venüs, Dünya ve Mars) halkaları yoktur.

Peki neden Dünya’nın halkaları yoktur?

Gezegenlerin halkalarını nasıl oluşturduğuna dair iki teori vardır. Bunlar, gezegenin oluşumundan arta kalan materyallerden oluşmuş olabilir veya bir ç∂rpmayla yok olan bir ayın kaIıntıIarı olabilir ya da ana bileşiklerinin yerçekimi tarafından ç∈kiImesiyle p∂rçaIanmış olabilir.

Dünyanın Halkaları Neden Yok, İleride Dünya Halkalar Oluşturabilir Mi?
Dünyanın Halkaları Neden Yok, İleride Dünya Halkalar Oluşturabilir Mi?

Neden sadece gaz devlerinin halkaları olduğu henüz net olarak belli değil. Ancak dış Güneş Sistemi’nde gaz devleri oluşurken, sadece Güneş Sistemi ‘nin iç kısmında kayalık gezegenlerin oluşması bir ipucu olabilir.

Belki de iç gezegenler, halka oluşturabilecek ç∂rpışmalardan korunuyordu ya da belki de dış Güneş Sistemi’ndeki ayların daha yüksek etkisi, halkaların orada da daha yaygın hale geldiği anlamına geliyor. Başka bir faktör, daha büyük gezegenlerin, bir halka sisteminin oluşturabileceği ve sabit kalabileceği daha büyük bir hacme sahip olması olabilir.

Bilim insanları, Dünya’nın geçmişte bir halka sistemine sahip olduğuna inanıyor. Tarihinin çok eski bir döneminde, Mars boyutunda bir nesne Dünya ile ç∂rpıştı ve muhtemelen yoğun bir ∈nkaz halkasına neden oldu. Ancak, dış gezegenlerin aksine, Dünya’nın halka sistemi kısa sürede birleşerek Ay’ı oluşturdu.

Dünyanın Halkaları Neden Yok, İleride Dünya Halkalar Oluşturabilir Mi?
Bu grafik, Ay’ın Dünya üzerinde birden fazla ç∂rpışmadan sonra nasıl oluşmuş olabileceğini göstermektedir. Ay’dan Mars’a kadar olan ç∂rpmalar Dünya’ya ç∂rpar ve gezegenin yörüngesinde bir ∈nkaz diski bırakır. ∈nkaz “aycıklar” oluşturur ve gelgit etkileşimi nedeniyle Dünya’dan daha uzağa göç eder, ancak sonunda Tepe yarıçapı olarak bilinen bir mesafeye yerleşir. Burada, aycıklar sonunda ayı oluşturmak için birleşir. Resmi büyütmek için üzerine tıklayın. (Resim kredisi: Raluca Rufu, et al. / Nature Geoscience)

Güneş’in kırmızı dev evresi¹ sayesinde Ay’ın bir gün uzay ∈nkazı haline geleceğini ve potansiyel olarak Dünya’nın etrafında bir halka oluşturacağını söyleyen teoriler de var.

Bundan milyarlarca yıl sonra, Dünya ve Ay, bu k∂baran sıcak bölgenin yakınındayken, Güneş’in genişleyen atmosferinin neden olduğu sūrūklenme, Ay’ın yörüngesinin bοzuImasına neden olacak. Ay, Dünya’ya daha da yakınlaşacak. Yakınlaşan Ay’ın ömrü kısa olan kaya p∂rçaları dünya yüzeyine yağana kadar Dünya’nın etrafında halka oluşturacak.

Güneşin kırmızı dev evresi¹: 5 milyar ila 6 milyar yıl içinde, Güneş’in çekirdeğindeki hidrojen yakıtı tüketilmiş olacak ve genişleme başlayacaktır. En büyük seviyeye ulaştığında dünyanın yörüngesine ulaşacak. Daha sonra tamamen atmosferini kaybedecek. Güneşin evrimi kırmızı devden itibaren modellenmiştir, fakat Güneş’in dünyayı yυtacağımı yoksa yörüngesinde tutacağımı hala açıklanabilmiş değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antik Maya Kentinin Gizemli Terk Edilişinin Nedeni Nihayet Açıklanabilir.

30 Saniye veya Daha Kısa Sürede Uykuya Dalmak İçin Basit Bir Yöntem