Dünyanın ilk Cyborg bitkisi: Elowan

DC’nin yarattığı Cyborg karakteri, Arnold Schwarzenegger’in Terminatör’ü ya da çocukluğumuzun Müfettiş Gadget’i. Cyborg denince insanın aklında bu karakterler canlanır yani yarı insan yarı robot olan şeyler. Ancak MIT Media Lab çalışanı Harpreet Sareen, olaya çok farklı bir bakış açısı getirdi. Karşınızda dünyanın ilk Cyborg bitkisi: Elowan.

Elowan sibernetik yaşam formu ve bir makine ile doğrudan diyalog içinde olan bir bitkidir. Sareen ve ekibi tarafından geliştirilen bu bitki; birkaç kablo ve gümüş elektrotlara bağlı. Bitki, bu cihazlar sayesinde güneş ışığı ihtiyacını gidermek için hareket edebiliyor. Bitkinin yapraklarına güneş ışığı geldiğinde, yapraklardan gelen biyoelektrokimyasal sinyaller motoru harekete geçiriyor. Tekerlekli robot da ışığa dönerek harekete başlıyor. Yani ışığa karşı olan hareketlilik, teknoloji ile sağlanıyor.  Elowan’ı tekerlekli saksıda duran bir bitki olarak görmek yanlış bir değerlendirme olur. Araştırma ekibi bu projenin, gelecekte sıklıkla rastlayacağımız yarı-organik yarı-yapay yaşam formlarının bir örneği olduğunu düşünüyor. Sahip olduğumuz pek çok teknolojinin doğadan esinlenilerek oluşturulduğunu ve doğal versiyonlarının daha dayanıklı olduğunu da hesaba katarsak bu düşünce oldukça mantıklı. Araştırmacıların amacı da bitkilerin yapılarını tamamen çözümlemek ve bu sayede onları kullanarak ortamdaki teknolojik cihazları gözlemlemek, çalıştırmak ya da kullanmak üzere yönlendirebilmenin yolunu bulmak.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynaklar: https://www.media.mit.edu/projects/elowan-a-plant-robot-hybrid/overview/ , https://www.digitaltrends.com/cool-tech/elowan-is-a-cyborg-plant-that-can-move-towards-the-light/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki 4 Olumsuz Etkisi!

İnsanlığın Kaderi Gen Düzenlemesinde mi?