Dünyanın İlk İnsan Gübresi Tesisi 2021’de Açılacak!

Dünyanın İlk İnsan Kompost (insan gübresi) Tesisi 2021’de Açılacak. Kompost kısaca; hayvan ve bitki atıklarının  nemli-oksijenli ortamda bozunarak organik gübreye dönüşmesine kompostlaşma adı verilir. Kompost ise farklı şekillerde ve farklı araçlar kullanarak elde edilebilir.

Bir insan öldüğü zaman kültürüne veya dinine göre cenaze işlemi uygulanır. Bu işlem genel olarak cenazenin gömülmesi veya yakılmasıdır. Bir tesis bu alışageldiğimiz ritüeller dışında yepyeni bir alternatif sunuyor: insan bedeninin gübreye dönüştürülmesi.

2021’de İnsan Gübresi Yapan Bir Tesis Açılacak

Recompose (yeniden oluşturma) ismindeki bu tesis 2021 tarihinde Washington eyaletinin Seattle şehrinde faaliyete geçmeyi planlıyor. Tesis insan kalıntılarını nazikçe toprağa dönüştürmeyi teklif ediyor. Bu işlemi ‘yeniden oluşturma’ veya ‘doğal organik indirgeme’ olarak adlandırıyor.

KurucusuKatrinaSpade liderliğindeki bir kamu yararı kuruluşu olan şirket, yıllardır işini yapıyordu. Fakat bu yıl bir ilke imza atıp eyaletten yasal izin alarak uygulanabilir bir hizmet haline geldi. Böylelikle Washington eyaleti, insan bedeninin gübreye dönüştürülmesine izin veren ilk ABD eyaleti olma unvanına sahip oldu.

İnsan Gübresi Tesisi İçin Yasa, Mayıs 2020’de yürürlüğe girecek

Dünyanın İlk İnsan Kompost Tesisi 2021’de Açılacak

Yasa, Mayıs 2020’de yürürlüğe girecek. Yasaya göre ölü bedenler şirketin tekrar kullanılabilir altıgen kabinlerde gübreye dönüştürülecek. Süreç geleneksel gömme işleminin prensiplerine dayanıyor. Fakat kalıcı olan bir yerde değil daha çok tekrar kullanılabilir kabinlerde gerçekleştiriliyor.

Recompose’un web sitesinde“Bedenler, doğal olarak oluşan mikroplar ve faydalı bakteriler için mükemmel bir ortam sağlayan, ağaç yongaları ile kaplanmış ve havalandırılmıştır” yazıyor.

Dünyanın İlk İnsan Gübresi Tesisi 2021’de Açılacak

Sitede ayrıca “Yaklaşık 30 günlük bir süre zarfında vücut tamamen dönüştürülür ve daha sonra yeni bir yaşam için kullanılabilecek gübreelde edilir.” diye belirtiliyor.

Gübreye dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra merhumun ailesi ve arkadaşları dönüştürülen toprağın tamamını veya bir kısmını alıp kendi bahçelerinde gübre olarak kullanabilirler. Bir bedenden elde edilen gübre birkaç el arabası kadardır.

Dünyanın İlk İnsan Gübresi Tesisi 2021’de Açılacak

Şirket gübreye dönüştürme yönteminin diğer geleneksel yöntemlerden daha çevre dostu olduğunu belirtiyor. Örneğin; bedeni yakma geleneği çok fazla karbondioksit üretimine sebep oluyor ve bu yöntemle bunun önüne büyük ölçüde geçilebilir. Ayrıca sınırlı bir arazi yerine yararlı toprak üretimi sağlar. Bu işlem yaklaşık 5.500 ABD dolarıtutarındadır.

Spade, Ocak ayında Citylab’a verdiği demeçte “Bence karbon tasarrufuna ek olarak, benim için önemli olan şeylerden bir tanesi kullanılabilir gübre elde edilmesi” diyor. “Onunla ağaç yetiştirebilir ve etrafınızda anlamlı bir ritüele sahip olabilirsiniz.” diye ekliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bulaşıcı Hastalıklar Yayılmadan 11 Milyar İnsanı Besleyebilir Miyiz?

Meksika’daki Yağmur Ormanı Topraklarında Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi

Dünya’daki bütün böcekler yok olsaydı ne olurdu?

Teşekkür Etmemiz Gereken Denklemler ve Denklemlerin Kullanım Alanları

Çeviri: Zehra AYDIN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Esansiyel Yağ Zehirlenmesi Artışta. İşte Bilmeniz Gerekenler!

    Eski Mısır Sanatındaki Tuhaf Konilerin Aslında Gerçek Şapkalar Olduğu Ortaya Çıktı !