Dünyaya Dönebilen İlk Roket Sergileniyor

Dünya’dan uzaya gönderilen roketlerin çoğu genellikle tek parça halinde geri getirilemiyor. Saatte yaklaşık 30 bin km hızla fırlatılan bu roketler sesüstü hızlarla kısa süre içinde parçalar halinde genellikle okyanuslara geri dönüyorlar. Eğer fırlatılan roketler geri getirilmeye başlanacaksa nereye koyulacaklarının da düşünülmesi gerekiyor.
Spaceflight Now’da yayınlanan bir habere göre eve dönen ilk roket dünyada kalıcı olarak teşhir edilecek ilk roket olacak. SpaceX’in Falcon 9 fırlatıcı roketi  ilk defa Aralık 2015’te  Florida’da da bir iniş rampasına dönmeyi başardı. Atmosferin 76 km içine yol aldı, 11 adet Orbcomm iletişim uydusunu yörüngeye yerleştirdi ve tekrar kullanılabilecek bir şekilde tek parça halinde Dünya’ya döndü. Şu anda şirketin Hawthorne, Kaliforniya’daki ana merkezinin önünde, bu 47 metre uzunluğundaki roket sergilenmekte.
Oldukça başarılı geçen fırlatmanın ardından Elon Musk roketi sergilemek için geri getirebilmeyi istiyordu. Geri dönmeyi başaran Falcon 9 un asla geri fırlatılması düşünülmedi. Sadece daha sonraki modellerin geliştirilmesi için faydalanıldı.