Düşünce Deneyi: Okyanuslar Donsa Ne Olurdu?

‘Üç Soru Üç Cevap’ serimizin yanında yeni serimiz ‘Düşünce Deneyi’nin ilk bölümü sizlerle. Üç Soru Üç Cevap’ta farklı branşlarda, çeşitli sorulara cevap arıyorduk. Düşünce Deneyi serimizde ise; olumlu veya olumsuz gerçekleşebilecek bazı durumların etkilerini inceleyeceğiz. Bu serimizde hem sizi bilgilendirmek hem de çevre bilincini sağlamak ilk hedefimiz. İlk bölümümüzdeki sorumuz ise;

Okyanuslar Donsa Ne Olurdu? 

Petrol fiyatları inanılmaz bir artış gösterirdi.

Dünya’nın önde gelen devletleri, saygınlığının büyük bir kısmını petrol taşımacılığından kazanır. Dünya’daki petrolün yüzde 60’ı da deniz yoluyla taşınır.
Eğer olası bir okyanus donması yaşanırsa; uluslararası petrol piyasası çöker, yüksek talebe karşılık kısıtlı hammadde olması nedeniyle sıkıyönetim kuralları ülkelerde yayılır.
Besin zinciri sert bir darbe alırdı. Okyanus üzerindeki buz tabakası güneş ışığının derinlere inmesini engelleyecektir. Bu deniz yosunlarının tamamen ortadan kalkmasına neden olur.
Okyanuslardaki canlıların büyük bir kısmı besin açlığı yaşar.
Hidrotermal deniz organizmaları dışında hiçbir canlı yaşamını düzgün bir şekilde devam ettiremez. Bütün bu etkenlerin sonucunda da kara, deniz ve hava besin düzeni bozulur.
Bitkiler ölür…  Buz, suya kıyasla güneş ışığını daha fazla yansıtır; bu nedenle küresel iklim sert bir değişim yaşar, hızlı bir serinleme yaşanır ve toprak donar.
Bitkiler su eksikliğinden dolayı ölür, CO2 emilimi azalır ve bitkilerin çoğu işlevsiz hale gelir. Gezegen CO2 birikimi ile tekrardan ısınmaya başlar ancak bu buzu çözmek için milyonlarca yıl beklememiz gerekir.
Jeolojik kanıtlar Dünya’nın daha önceden 2 kez bu donmayı yaşadığını gösteriyor. En son 650 milyon yıl önce yaşanan bu olayda Dünya, tek hücreli organizmalara ev sahipliği yapıyordu.
Ancak günümüzdeki canlı çeşitliliği ve bilinçsiz tüketim, bu durumu daha da ciddi kılıyor. Düşünce Deneyi serimizin ilk bölümünün sonuna geldik. makalemiz hakkında yorum, öneri ve eleştirilerini lütfen belirtin. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.
Editör / Yazar: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)
Kaynaklar:


https://www.sciencefocus.com/planet-earth/the-thought-experiment-what-would-happen-if-the-ocean-froze-over/
https://www.livescience.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NASA’dan Güneş Fırtınası Uyarısı Geldi !

Yapay zekaya ilişkin en çok patent başvurusu Japonya, Güney Kore ve ABD