içinde , ,

Düşünme eylemini durdurabilir miyiz?

Düşünmeyi durdurmak

Sık sık kendimizi sonsuz bir düşünme eylemi döngüsünde buluruz. Düşüncelere dalarız..
Suzan çok komik . . . Arabayı yarın yıkatmaya götürmem gerekiyor . . . Ocağı kapatmış mıydım ki?
Bu adam ne kadar da çok gürültü yapıyordu. Ayak parmağım neden böyle garip hissettiriyor?
Sanıyorumki şu kadını tanıyorum. İşte güneş doğuyor . . . .
Kendimizi sık sık sonsuz bir düşünceler döngüsüne kaptırırız. Ve her zaman, kendimize düşünmeyi bırakmamızı telkin ederek bu sonsuz düşünce akışını durdurmaya çalışırız.

Düşünme eylemini durdurabilir miyiz?

Peki düşünme eylemini hakikaten durdurmak mümkün mü?

MIT ‘de Beyin ve Bilişsel Bilimler Bölümünde yardımcı doçent olan Michael Halassa, buna cevap olarak “Düşünmeyi nasıl tanımladığınıza bağlı.” diyor ve ekliyor: “Beyin hücreleri arasındaki kimyasal ateşlemenin sonucu olan bir düşünce, hem bilinçli hem de bilinçsiz seviyede gerçekleşebilir.”.
Uyumaya çalışırken ortaya çıkan sonsuz düşünceler gibi, farkında olduğumuz düşünce türü teorik olarak susturulabilir. Halassa, meditasyonun hedefinin kuvvetle muhtemel olarak buolduğunu söyledi.
Ancak meditasyoncuların yapmaya çalıştığı şey bu olsa da -gerçekte zihinlerinine kadar boşaltabilecekleri net değil. Berkeley’deki California Üniversitesi bünyesinde bulunan Knight Lab’dabir bilişsel bilimciolan Julia Kam, “Düşünmeyi tamamen durdurmanın teorik olarak mümkün olup olmadığını bilmiyorum ve bunu test etmenin son derece zor olacağını düşünüyorum.” dedi.

Düşünme eylemini durdurabilir miyiz?

Kam, Live Science’a “Meditasyon yapanların düşüncelerinin ne olduğuna daha fazla duyarlı oldukları açık. Öyleyse, bir şeye odaklanmaları gerektiğinde ve dikkatleri dağıldığında bunun farkına varmakta daha başarılı olurlar.” açıklamasında bulundu.
Bir düşünceye sahip olmakla bir düşünceye sahip olduğunun bilincinde olmak arasında bir fark olduğunu söyleyen Kam:“Birisine ne hakkında düşündüklerini sorarsanız ve “hiçbir şey” şeklinde cevap verirlerse, düşüncelerinin olduğunun farkında değillerdir.” diye konuştu.
Kam, aynı zamanda“Mesela, bir ilişki veya yaklaşmakta olan bir sınav hakkında derin düşünceler içerisinde olabilirsiniz ve yalnızca, biri sizin omzunuza dokunup kendinize gelmenizi sağladığında bunun farkına varabilirsiniz.”dedi. Halassa, “hiçbir şey” düşünmeyenlerin, diğer bir taraftan tutarlı bir anlam ifade etmeyen bilinç akışı düşüncelerine de sahip olabileceğini söyledi.

Beyin, “düşünmeyi” durdurmaz

düşünme
Düşünme eylemini durdurabilir miyiz?

Ancak daha kapsamlı bir bağlamda beyin, “düşünmeyi” esasında durdurmaz. Halassa, Live Science’a, çoğu düşüncenin aslında farkında olmadan arka planda gerçekleştiğini ve “bunları gerçek anlamda durdurmanın bir yolu olmadığını” söyledi.
Halassa, kalabalığın içinde tanıdık yüzler görürseniz ve onları tanıdığınızı düşünürseniz, onları nasıl hemen tanıdığınızı anlayamayabileceğinizi söyledi. “Ama belki saatler sonra, onları aniden hatırlayacaksınızdır. Bu, beyninizin arka planda düşünmesinin bir sonucu.”diye deekledi.
Karar vermek bile çoğunlukla bilinçsizce gerçekleşir. Halassa; “Mesela, bu arkaplan “düşünmesi”nin bir kısmı “içgüdü” olarak adlandırdığımız sonuçlara yol açıyor.”dedi. “Beyinlerimiz çoğu zaman birçok karmaşık hesap yapıyor ve en nihayetinde bununla ilgili bize eşlik eden bir içgüdü oluşturuyor.” Beynimizin karar alma süreci üzerine her zaman bilinçli olarak erişim sahibi değiliz ve bazen aldığımız kararları açıklamak için bir hikâye oluşturuyoruz-bazen doğru, bazen değil, diye ekledi.
Kam, “düşünmeyi” nasıl tanımladığınızın, sorunun cevabını değiştirdiğini kabul eder. Kam, “Kendimizle içsel bir diyaloğa girdiğimizde olduğu gibi bir düşünme biçimini kastediyorsanız,o zaman evet, o içsel diyaloğa girmeyi durdurabiliriz” dedi. Fakat eğer düşünme, herhangi bir şeye özellikle odaklanmamak anlamına geliyorsa, “Bu düşünce biçiminin,bununla yakinen alâkalı olmayan biri için daha zor olacağını düşünüyorum.”diye ekledi.
Bunu okumak için burada oturup, düşünme eylemi hakkında düşünmek bile beyindeki bir nöronlar zincirine mesajlar göndermeyi kapsar. O halde bir şekilde kendimizi bilinçli olarak “düşünmekten alıkoyabilirsek” veya meditasyon yoluyla “zihnimizi boşaltabilirsek”, beynimiz yine de düşünme eylemine son vermeyecektir. Beynimiz aracılığıyla düşüncelerimiz sürmeye devam edecek -sadece, bunun farkında olmayacağız.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Narsistlik nedir? 9 Adımda Narsist Olmaktan Kurtulun!
İnsan beyninde 11 boyutlu yapılar keşfedildi.
50 Bilgide İnsan Beyni – Bölüm 1
50 Bilgide İnsan Beyni-Bölüm 2
Editör / Yazar: Özgür ÜLKER
Kaynak:https://www.livescience.com/can-you-ever-stop-thinking.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Özgür Bey merhaba,
    bir arkadaşım bana ” Her şey göründüğünün tersidir, hiçbir şey göründüğünün tersi değildir.” cümlesinin beyni durduran tek cümle olduğunu söylemişti. Paylaşmak istedim, doğruluğunu bilemiyorum.
    İyi çalışmalar.